Nowe waluty w ofercie ING

Produkty i usługi,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Lej rumuński, lew bułgarski, korona islandzka i południowoafrykański rand to cztery nowe waluty wprowadzone do oferty ING Banku Śląskiego skierowanej do klientów korporacyjnych. Obecnie klienci banku mają możliwość przeprowadzenia transakcji w sumie 19 walutach obcych. Pod tym względem ING znajduje się w ścisłej czołówce polskich banków i jest jedną z nielicznych instytucji w Polsce posiadających w swojej ofercie koronę islandzką. 

"Decyzja o wprowadzeniu czterech nowych walut została podyktowana rosnącą wymianą handlową polskich firm z krajami, których waluty teraz zaczęliśmy oferować klientom, a także z przystąpieniem Rumunii i Bułgarii do Unii Europejskiej. O wprowadzeniu korony islandzkiej zadecydowała ponadto emigracja zarobkowa. To kolejny ukłon w stronę naszych klientów. W ostatnich latach udostępniliśmy klientom możliwość przeprowadzania transakcji z wykorzystaniem liry tureckiej, rubli rosyjskich czy walut krajów skandynawskich, które cieszyły się dużym zainteresowaniem" – powiedział Piotr Jakubowski, z Wydziału Produktów Rynków Finansowych w ING Banku.

Oferta ING Banku w zakresie transakcji walutowych jest stale poszerzana. Na początku obejmowała podstawowe waluty krajów europejskich oraz dolara amerykańskiego. Następnie była rozszerzona o te waluty, na które było największe zapotrzebowanie, czyli między innymi na dolary kanadyjskie, dolary australijskie. W ostatnich latach udostępniono również kolejne waluty krajów Unii Europejskiej, pozostających poza strefą euro. Cztery najnowsze waluty dostępne w ofercie to:

  • RON (lej rumuński),
  • BGN (lew bułgarski),
  • ISK (korona islandzka),
  • ZAR (rand – Republika Południowej Afryki). 

Transakcje z wykorzystaniem nowych walut mają wyłącznie charakter operacji bezgotówkowych oraz przeprowadzane są w ramach:

  • transakcji wymiany walutowej z dostawą natychmiastową (FX Spot),
  • terminowych transakcji wymiany walutowej (FX Forward / NDF),
  • lokat negocjowanych. 

Przypominamy, że instrumenty, w ramach których klienci mają możliwość zawierania transakcji w nowych walutach obejmują lokowanie nadwyżek finansowych, wymianę walutową oraz proste operacje zabezpieczające przed ryzykiem walutowym.