Ankieta ING: Nie chcemy wolnego w święto Trzech Króli

Ankiety i badania,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Większość Klientów ING uważa, że święto Trzech Króli powinno być zwykłym dniem pracującym, choć prawie dwie trzecie głosujących opowiedziało się za ustanowieniem dodatkowego dnia w roku wolnego od pracy.

W ankiecie przeprowadzonej w dniach 22-29 września br. na stronie ING Bank Online wzięło udział ponad 34 tysiące osób. Naszych klientów spytaliśmy czy uważają, że święto Trzech Króli (6 stycznia) powinno być dniem wolnym od pracy. Przeciw było 55% respondentów, z czego 32% uznało, że mamy już wystarczająco wolnych dni w roku, a 23% wolało aby dniem wolnym od pracy był 2 maja. Za ustanowieniem dnia niepracującego w święto Trzech Króli opowiedziało się 42% respondentów.

Te wyniki pokazują, że Polacy czują się przepracowani i coraz częściej zależy im nie tylko na zarobkach. W sumie za ustanowieniem dodatkowego dnia wolnego od pracy głosowało aż 65% respondentów. Statystyki potwierdzają, że faktycznie pracujemy więcej niż obywatele nawet peryferyjnych krajów starej Unii, takich jak Hiszpania czy, posiadająca jeden z najbardziej liberalnych w UE rynków pracy, Irlandia. W 2007 r. każda osoba zatrudniona w Polsce przepracowała średnio 366 godzin więcej niż pracująca w Irlandii.

Jeszcze bardziej niekorzystnie wypadłoby porównanie z krajami prowadzącymi tradycyjnie bardziej socjalną politykę pracy, takimi jak Francja, Szwecja czy Finlandia. Z drugiej strony wciąż jesteśmy krajem na dorobku i dodatkowy dzień niepracujący kosztowałby polską gospodarkę w przybliżeniu 5 miliardów złotych (PKB/liczba dni pracujących). Nie należy jednak zapominać, że dzięki dodatkowej okazji do wypoczynku zapewne wzrosłaby wydajność naszej pracy.

Analizując podejście respondentów warto zauważyć, że Polacy wykazują się sporą pragmatycznością w podejściu do świąt. Prawie co czwarty głosujący, zamiast w święto Trzech Króli wolałby odpoczywać 2 maja, wypełniając w ten sposób lukę pomiędzy pozostałymi ustawowo wolnymi dniami. Pozwala to przypuszczać, że wiele osób traktowałoby 6 stycznia nie jako święto, ale po prostu dodatkową okazję do wypoczynku.

W ankiecie przeprowadzonej wśród naszych klientów w grudniu zeszłego roku ponad połowa respondentów uznała, że sklepy w wigilie powinny być zamknięte lub czynne tylko do godziny 12. Być może ta informacja powinna być wskazówką dla ustawodawcy, przy rozważaniu sprezentowania Polakom dodatkowego wolnego dnia.

Materiały do pobrania