Prawie dwie trzecie klientów ING Banku Śląskiego uważa, że ich sytuacja finansowa w przyszłym roku ulegnie poprawie lub nie zmieni się – wynika z ankiety przeprowadzonej przez Bank. Mimo niepewności związanej z nadchodzącym spowolnieniem gospodarczym, uzyskane w badaniu wyniki wskazują na optymistyczne nastroje Polaków.
W ankiecie, którą w dniach 15 – 20 października przeprowadziliśmy na stronie ING Bank Online, wzięło udział prawie 17 tysięcy naszych Klientów. Na pytanie „Czy uważasz, że zmieni się Twoja sytuacja finansowa w przyszłym roku?” 38% głosujących odpowiedziało, że spodziewa się poprawy, 35% respondentów obawia się pogorszenia, a braku zmian oczekuje 27%.
Postaramy się naszym komentarzem potwierdzić optymistyczne nastroje naszych Klientów. Spowolnienie, którego spodziewamy się w 2009 roku będzie związane z pogorszeniem sytuacji w eksporcie oraz działalności inwestycyjnej. Zapewne pogorszeniu ulegną warunki na rynku pracy, ale nie spodziewamy się masowych zwolnień, takich jak na koniec lat 90-tych, czy w roku 2000 i 2001. W porównaniu z tamtym okresem zarówno zatrudnienie, jak i polityka inwestycyjna były w ostatnich latach prowadzone bardziej racjonalnie. Nie przewidujemy więc znacznego załamania – stopa bezrobocia rejestrowanego może wzrosnąć w 2009 do 9,4% (obecnie 9,1%), co oznaczałoby jedynie zatrzymanie trendu spadkowego.
Źródłem obaw o sytuację finansową w przyszłym roku mogą również być trudności w przewidzeniu kosztów obsługi zaciągniętych kredytów, szczególnie tych walutowych. Według nas na koniec 2009 roku kurs euro ma duże szanse wrócić do 3,30 PLN a franka szwajcarskiego do 2,28 PLN. Obserwowane obecnie osłabienie polskiej waluty jest przejściowe i nie ma podstaw w kondycji polskiej gospodarki, jego źródłem jest, w dużym uproszczeniu, utrata wartości węgierskiego forinta. Ponadto w ciągu przyszłego roku stopy procentowe, o które oparte jest wyliczanie oprocentowania kredytów, będą stopniowo pozbywały się składnika wynikającego z obecnego ograniczenia obrotu międzybankowego. Dodatkowo w przyszłym roku w Polsce może rozpocząć się już faza obniżania oficjalnych stóp procentowych.