„Kosmita” nagrodzony „Złotą Maską”

CSR,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Spektakl „Kosmita", adaptacja teatralna książki powstałej z inicjatywy ING Banku Śląskiego, został laureatem Nagrody Artystycznej „Złota Maska" w kategorii „Rola w teatrach lalkowych".

Cieszymy się, że spektakl otrzymał nagrodę. To kolejne wyróżnienie dla wielowymiarowego przedsięwzięcia, jakim jest „Kosmita". Przypomnijmy, ze książka „Kosmita" funkcjonuje na rynku od kilkunastu miesięcy a w tym czasie zdobyła już uznanie czytelników i rynku. Została wpisana na złotą listę Fundacji ABC XXI wieku „Cała Polska czyta dzieciom" oraz nominowana do nagrody w konkursie Polskiej Sekcji IBBY „Książka Roku 2009". Powierzając adaptację ksiązki doświadczonemu reżyserowi byliśmy pewni, że będzie to wielki sukces - powiedziała Joanna Warmuz, PR Manager ds. CSR w ING Banku Śląskim.

Nagrody Artystyczne Marszałka Województwa Śląskiego „Złota Maska" przyznawane są od 1968 roku, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, za szczególne osiągnięcia artystyczne w dziedzinie sztuki teatralnej. Nagrodę w kategorii „Rola w teatrach lalkowych" otrzymała Ewa Zawada za rolę Oli w spektaklu „Kosmita" oraz za rolę tytułową w spektaklu „Calineczka".

Kosmita, tytułowy bohater książki i spektaklu, jest dzieckiem autystycznym, którego pojawienie się na świecie jest wyzwaniem dla całej rodziny, a zwłaszcza dla jego dziesięcioletniej siostry Oli. Z Kacperkiem trudno jest nawiązać kontakt, choć on widzi i czuje tylko nie potrafi o tym opowiedzieć... Zarówno książka jak i spektakl pokazują bogactwo postrzegania świata dzięki tolerancji.

Książka „Kosmita", autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel, oparta jest o rzeczywiste doświadczenia i przeżycia dzieci autystycznych i ich rodzeństw. Książka powstała z inicjatywy ING Banku Śląskiego, w ramach pierwszego w Polsce programu społecznego „W towarzystwie Lwa", propagującego techniki biblioterapii. Bank realizuje program nieprzerwanie od 2005 roku a „Kosmita" jest już drugą pozycją biblioterapeutyczną, przygotowaną w ramach programu. Pierwsza, „Lucjan, Lew jakiego nie było" (również autorstwa Roksany Jędrzejewskiej-Wróbel), powstała z myślą o dzieciach hospitalizowanych na oddziałach onkologii i hematologii.

Spektakl, poruszający problem autyzmu, w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, można wciąż oglądać na deskach Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.