Ankieta ING: W nowy rok bez zbędnego optymizmu

Ankiety i badania,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Zapytaliśmy naszych klientów o ich oczekiwania wobec własnej sytuacji finansowej na najbliższy rok. Patrząc na wyniki ankiety ING trudno mówić o pokryzysowej poprawie nastrojów czy porzuceniu „myślenia kryzysowego”. Blisko połowa ankietowanych spodziewa się, że ich sytuacja finansowa w tym roku pogorszy się.

Najwyraźniej klienci ING Banku Śląskiego, którzy odpowiedzieli na nasze pytanie, wolą być pozytywnie zaskoczeni przez rzeczywistość, niż dać się ponieść noworocznemu optymizmowi. Tym bardziej, że gdy zadaliśmy to samo pytanie rok temu, tego optymizmu było dużo więcej, jakbyśmy z kryzysem już się żegnali. W styczniu 2010 r. zarówno na pogorszenie, jak i na poprawę własnej sytuacji finansowej wskazało po 36% ankietowanych. Wyniki tegorocznego badania pokazały, że pogorszenia sytuacji obawia się już 46% respondentów, a na poprawę liczy 31%.

Wyniki ankiety ING znajdują potwierdzenie w danych GUS. Według ogólnopolskiego badania koniunktury konsumenckiej za grudzień 2010, odsetek osób spodziewających się pogorszenia sytuacji finansowej był wyższy od odsetka zakładających poprawę o 12 procent. W przypadku klientów ING ta różnica wynosi 15 procent. A czy ten widoczny pesymizm konsumentów będzie miał pokrycie w faktach? W tym roku stopa bezrobocia może być niższa niż w 2010 średnio o 0,6 punktów procentowych (grudzień do grudnia o 1 pkt. proc.). Prognozujemy, że średni wzrost płac wyniesie 4,6% przy średniej inflacji na poziomie 3%.

Aby dowiedzieć się więcej o nastrojach Polaków, zadaliśmy naszym klientom dodatkowe pytanie o oczekiwaną podwyżkę wynagrodzenia w tym roku. W sumie realną szansę na podwyższenie pensji widzi 38% respondentów. Z badania koniunktury przeprowadzonego przez NBP wynika, że według planów płacowych przedsiębiorstw w pierwszym kwartale podwyżki mogą objąć 23% pracowników, a większość zmian wynagrodzeń będzie umiarkowana. Porównajmy szacunki NBP z wynikami naszej sondy: w pierwszym kwartale tego roku podwyżkę do 5% pensji może otrzymać 15% pracowników (wg. klientów ING 16%), podwyżkę 5-10% pensji 8% (wg. klientów ING 7%). Odsetki z naszego badania są więc zaskakująco zbieżne ze wskazaniami raportu NBP, jedynie oczekiwania osób myślących o podwyżkach ponad 10%-owych rozbiegają się z obrazem po stronie przedsiębiorstw. Należy zastrzec, ze nasze pytanie dotyczyło oczekiwań na cały rok, a badanie NBP tylko w pierwszym kwartale. Apetyt na podwyżki wyrażany przez naszych klientów oraz hojność pracodawców mogą ulec zmianie, jeśli utrzymywać się będzie dobra koniunktura. Nie bez znaczenia może być także otwarcie niemieckiego rynku pracy w maju tego roku.

W przewidywaniach sytuacji finansowej w tym roku, widać odreagowanie po zbyt optymistycznym wejściu w 2010 rok. W oczekiwaniach płacowych jest natomiast duża doza realizmu (skoro pokryły sie w znacznym stopniu z przewidywaniami przedsiębiorstw, aż 85% może bowiem otrzymać podwyżkę zgodną ze swoimi oczekiwaniami już w ciągu pierwszego kwartału). Pozostaje czekać aż rzeczywistość gospodarcza pozytywnie nas zaskoczy.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 19-26 stycznia br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytanie „Czy uważasz, że Twoja sytuacja finansowa w tym roku…” uzyskaliśmy 44 383 odpowiedzi. Na pytanie „W tym roku spodziewam się podwyżki wynagrodzenia o…” uzyskaliśmy 13 339 odpowiedzi.

Mateusz Szczurek, Grzegorz Ogonek


Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

T 22 820 46 98

E mateusz.szczurek@ingbank.pl, rafal.benecki@ingbank.pl, grzegorz.ogonek@ingbank.pl

Materiały do pobrania