Większość z nas nie wyjedzie na urlop tej zimy – wynika z ankiety ING. Tylko co piąta osoba biorąca udział w naszej sondzie spędzi urlop zimowy poza domem. To wyraźnie mniej niż dwa lata temu.
Blisko czterech na pięciu (78%) klientów ING Banku Śląskiego przyznało, że nie wyjechało lub nie planuje w tym roku wyjechać na urlop zimowy. Gdy to samo pytanie zadaliśmy dwa lata temu, ferie w domu zamierzało spędzić 71% ankietowanych. Największa zmiana nastąpiła w kategorii „wyjadę na parę dni” - odsetek respondentów wybierających tą odpowiedź zmniejszył się o ponad jedną trzecią, z 17% do 10%. W przypadku dłuższych wyjazdów wyniki były podobne.
Początek 2009 roku był na rynku pracy ciężki. Firmy szybko zareagowały na globalną recesję i zaczęły redukować zatrudnienie, stopa bezrobocia pięła się coraz wyżej. Teraz sytuacja na rynku pracy jest stabilniejsza, a perspektywy mimo wszystko korzystniejsze. Należałoby się spodziewać, biorąc pod uwagę budżet gospodarstw domowych, że ten rok bardziej sprzyja wyjazdom na urlop.
Zmiana w odpowiedziach nie wynika też raczej z czynników pogodowych. Szybka sonda wśród znajomych narciarzy zakończyła się typowo polskim wnioskiem - każdy miał odmienne zdanie czy lepiej jeździło się dwa lata temu czy teraz.
Przyczyny wzrostu odsetka osób niewyjeżdżających najwyraźniej leżą więc w bardziej negatywnej ocenie własnej sytuacji finansowej w tym roku, a także stabilności zatrudnienia, co wykazały wyniki naszej poprzedniej sondy. Warto jednak zauważyć, że w okolicznościach niesprzyjających urlopom, z wyjazdów zrezygnowały przede wszystkim osoby, które myślały o wyskoczeniu na urlop na parę dni. Różnica między krótkim a długim wyjazdem polega m.in. na tym, że ten drugi trudniej sfinansować z bieżących dochodów – trzeba najpierw na niego uzbierać środki. Możliwe, że osoby, które zadeklarowały dłuższy wyjazd są po prostu w na tyle dobrej sytuacji finansowej, że nie muszą rezygnować z planów urlopowych z powodu zawirowań w koniunkturze. Ale możliwe też, że po prostu zawczasu zadbały o środki na to, na czym im zależy. W końcu posiadanie oszczędności oraz odkładanie pieniędzy na wyznaczony cel uodparnia plany od bieżącej sytuacji.
Ankieta została przeprowadzona w dniach 10 – 16 lutego br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Uzyskaliśmy ponad 35 tys. odpowiedzi.
Grzegorz Ogonek
Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego
Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek
T 22 820 46 98
E mateusz.szczurek@ingbank.pl, rafal.benecki@ingbank.pl, grzegorz.ogonek@ingbank.pl