Ankieta ING: Roczny urlop? Nie, dziękuje

Ankiety i badania,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

W kolejnej ankiecie ING Banku Śląskiego zapytaliśmy naszych klientów, czy udaliby się na roczny płatny urlop, jeżeli odsuwałby on  w czasie moment przejścia na emeryturę.  Wyniki okazały się zaskakujące.

Blisko połowa osób biorących udział w ankiecie ING nie byłaby zainteresowana skorzystaniem z wydawałby się atrakcyjnej propozycji rocznego urlopu – w tym co druga z obawy o swoje miejsce pracy.  Chęć skorzystania z rocznego urlopu wyraziło 42% respondentów. Dwie trzecie z nich chciałoby spędzić ten czas wypoczywając (np. podróżując lub wzmacniając więzy rodzinne). Pozostali zadeklarowali inwestycję w siebie - w zdrowie lub wiedzę i umiejętności (podniesienie kwalifikacji zawodowych). 

Jeśli istotnym motywem pomysłu ministra Michała Boniego jest podniesienie kwalifikacji pracowników, to wyniki naszej ankiety nakazują ostrożne założenia co do sposobu wykorzystania takich urlopów. Tylko 5% respondentów wskazało na chęć podniesienia kwalifikacji w tym czasie, a trzeba jeszcze wziąć poprawkę na to, że dobre chęci nie zawsze prowadzą do wymiernego wyniku. Nie twierdzimy, że przeznaczenie tego czasu na zwykły wypoczynek byłoby złe – szczególnie, jeśli jego efektem byłyby silniejsze więzi rodzinne i wyższe morale pracowników. Jednak wtedy wniesienie dodatkowej wartości do firmy po powrocie nie jest już takie oczywiste. Co ciekawe, więcej osób wskazało na chęć podreperowania zdrowia, niż podniesienie swoich kwalifikacji zawodowych podczas takiego urlopu. Może to być podpowiedź dla pracodawców, jak podnosić wydajność w firmie.

Naszą uwagę zwrócił odsetek osób obawiających się o swoje stanowisko pracy po powrocie z tak długiego urlopu (23% wszystkich respondentów). Rok to wystarczająco dużo czasu, żeby pracodawca przekonał się do pracownika, który przyszedł na zastępstwo. Dołóżmy do tego obawy, czy powracający z urlopu pracownik nie „wypadł z formy” po tak długiej przerwie. W tym miejscu naszła nas refleksja - czy roczny urlop pozwoliłby korzystającym z niego mężczyznom lepiej zrozumieć sytuację kobiet, wracających po urlopie macierzyńskim lub wychowawczym?

Ankieta została przeprowadzona w dniach 25.02 – 1.03 br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytanie uzyskaliśmy 19 065 odpowiedzi.

Grzegorz Ogonek


Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

22 820 46 98

mateusz.szczurek@ingbank.plrafal.benecki@ingbank.plgrzegorz.ogonek@ingbank.pl 

 

Materiały do pobrania