Ankieta ING: Widmo inflacji

Ankiety i badania,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

W naszej cotygodniowej ankiecie poprosiliśmy klientów ING Banku Śląskiego o prognozę przyszłego zachowania się cen. Wyniki naszej sondy wskazują na większe poczucie zagrożenia wzrostem inflacji niż sugerują podobne badania.

Ponad trzy czwarte klientów (77%) biorących udział w naszej ankiecie obawia się szybszego wzrostu cen w tym roku niż  ubiegłym. Blisko co piąty ankietowany (17%) liczy się z możliwością wzrostu cen w podobnym tempie jak dotychczas. Na odpowiedzi prognozujące niższą inflację, utrzymanie się starych cen lub nawet ich spadek, zagłosowało 6% ankietowanych.

Postanowiliśmy porównać wyniki naszej ankiety z ostatnimi dostępnymi danymi, pochodzącymi z ankiety przeprowadzanej dla Narodowego Banku Polskiego (styczeń 2011 r.). Okazało się, że tylko jedna trzecia respondentów (30%) wskazała na możliwość przyspieszenia tempa wzrostu cen. Blisko połowa badanych (46%) spodziewała się utrzymania tempa, a jedna czwarta (24%) spowolnienia inflacji, a nawet spadku cen.

Widmo inflacji wyzierające z naszej sondy może być efektem reakcji na zetknięcie się z wyższymi cenami w tym roku (do tradycyjnych noworocznych podwyżek doszło podwyższenie stawki VAT). Możliwe, że w badaniu dla NBP respondenci po prostu zachowali większą powściągliwość w wyrażaniu opinii, a nasze badanie uchwyciło bardziej impulsywną reakcję konsumentów.

A co nas czeka w tym roku? Prognozujemy przyspieszenie inflacji z 2,6%r/r średnio w 2010 roku do 3,8% w tym roku. Raport o inflacji, opublikowany przez NBP 7 marca, mówi o możliwości przyspieszenia do 3,2% (przy założeniu, że nie zmienią się stopy procentowe). Prawdopodobieństwo obniżenia się inflacji na koniec tego roku poniżej 2,5%r/r oszacowano w raporcie na prawie 30%, a dla pierwszej połowy przyszłego roku jest to ok. 50%. Zdaniem twórców raportu widmo inflacyjne postraszy nas więc w pierwszej połowie tego roku, ale na tym się skończy.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 23.02 –2.03 br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytanie uzyskaliśmy 19 870 odpowiedzi. 

Grzegorz Ogonek


Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

22 820 46 98

mateusz.szczurek@ingbank.plrafal.benecki@ingbank.plgrzegorz.ogonek@ingbank.pl 

Materiały do pobrania