Ankieta ING: Polacy jadą na saksy

Ankiety i badania,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Co czwarta osoba, która wzięła udział w ankiecie ING, rozważa w najbliższym czasie podjęcie pracy w Niemczech lub zna osobę, która ma takie plany.

W ankiecie ING pytaliśmy naszych klientów o ich plany związane z otwarciem od 1 maja br. niemieckiego rynku pracy dla Polaków. 10% ankietowanych stwierdziło, że planowany przez nich lub ich znajomych wyjazd do Niemiec jest już właściwie przesądzony. W przypadku 5% respondentów przygotowania wciąż trwają. Kolejna grupa to osoby rozważające wyjazd, ale nie podejmujące jeszcze konkretnych działań (13%). Brak zainteresowania otwarciem niemieckiego rynku pracy zadeklarowało 71% ankietowanych.

Gdyby wyniki ankiety przeprowadzonej wśród klientów ING przełożyć na całą Polskę, to walizki pakowałoby prawie 1.7 miliona osób (zakładając, że na nasze pytanie odpowiadały wyłącznie osoby aktywne zawodowo). Jednak trzeba mieć na uwadze, że udział mieszkańców Śląska wśród ankietowanych przez nas osób jest prawdopodobnie o wiele wyższy niż w całej ludności Polski, z racji silnej pozycji ING Banku Śląskiego w tym regionie. Możliwe, że wielu z nich ma już rodzinę lub znajomych w Niemczech, co dodatkowo ułatwia decyzję o emigracji.

Naszych klientów zapytaliśmy również o motywy wyjazdu. Co piąty respondent (20%) stwierdził, że głównym bodźcem są niskie zarobki w Polsce. Równocześnie tyle samo osób stwierdziło, że to właśnie dzięki coraz lepszym warunkom pracy w kraju nie muszą myśleć o wyjeździe. Najczęściej podawaną przyczyną braku zainteresowania wyjazdem była konieczność rozłąki z rodziną i przyjaciółmi (26% odpowiedzi). Nie bez znaczenia okazała się być także bariera językowa – 16% osób nie zamierza wyjeżdżać z powodu nieznajomości języka.

Osób podających niskie zarobki jako główną przyczynę wyjazdu do Niemiec było dwa razy więcej, niż osób mówiących o problemach ze znalezieniem pracy w Polsce. Nowa fala emigrantów byłaby więc złożona w większości z osób obecnie pracujących, a nie bezrobotnych.

Wyniki naszej ankiety sugerują, że w Polsce może występować ryzyko niedoszacowania skali zjawiska (według minister pracy do Niemiec może wyjechać ok. 300-400 tysięcy osób w ciągu najbliższych trzech-czterech lat), aczkolwiek mogło się zdarzyć, że osoby niezainteresowane tematem nie udzielały odpowiedzi lub znaczną część próby stanowili mieszkańcy Śląska, co zawyżyło odsetek szykujących się do podróży na zachód.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 07.04 – 15.04 br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytania uzyskaliśmy 38 652 odpowiedzi

Grzegorz Ogonek


Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

22 820 46 98 mateusz.szczurek@ingbank.plrafal.benecki@ingbank.plgrzegorz.ogonek@ingbank.pl

Materiały do pobrania