Ankieta ING: Niskie podwyżki

Ankiety i badania,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Wysokość podwyżki, którą spodziewamy się otrzymać w 2011 r., zmniejszyła się w porównaniu z początkiem roku – wynika z ankiety ING Banku Śląskiego. W obliczu przyśpieszającej inflacji świadczy to o wciąż niskiej sile przetargowej pracowników.

Z przeprowadzonej w maju br. ankiety ING wynika, że na podwyżkę płacy w tym roku wciąż liczy 28% ankietowanych klientów ING. W styczniu  br. takie oczekiwania zadeklarowało 38% respondentów. Spadek nie musi jednak oznaczać pogorszenia nastrojów pracowników - większego strachu przed utratą pracy czy gorszej oceny sytuacji firmy. Możliwe, że w tym czasie część żądań została zaspokojona. Od poprzedniej ankiety minęła jedna czwarta roku - w takim właśnie stopniu zmniejszył się odsetek osób oczekujących podwyżki.

Tymczasem, według kwartalnego badania koniunktury, plany przedsiębiorców w drugim kwartale br. przedstawiają się następująco: co piąta zatrudniona osoba (18%) może liczyć na podwyżkę nie wyższą niż 5%, a co dziesiąta (9%) w granicach 5-10%. W sumie wyższe wynagrodzenie może więc otrzymać 27% zatrudnionych. W porównaniu z poprzednim kwartałem, pracodawcy częściej deklarowali przyznawanie względnie niskich podwyżek, rekompensujących przede wszystkim wzrosty cen konsumpcyjnych.

Według majowej ankiety ING, wysokość przeciętnej spodziewanej podwyżki wynosi ok. 2%, podczas gdy jeszcze w styczniu br. było to 3%. Jeżeli jednak w obliczeniach uwzględnimy tylko te osoby, które spodziewają się w tym roku wzrostu wynagrodzenia, to średnia wysokość oczekiwanej podwyżki nie zmieniła się od stycznia i wynosi 8%. Jest to sygnał o wciąż niskiej sile przetargowej pracowników – mimo znaczącego wzrostu cen żywności, paliw i energii, nasi respondenci nie spodziewają się wyższych wzrostów wynagrodzeń od tych, które uznawali za uzasadnione w styczniu. W kwietniu br. tempo wzrostu płac w sektorze przedsiębiorstw przyspieszyło z 4% do 5,9% w skali roku. W świetle wyników ankiety ING było to jednorazowe zdarzenie, a nie efekt większej podatności pracodawców na żądania płacowe

Ankieta została przeprowadzona w dniach 26.05. – 2.06.  br. wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na pytania uzyskaliśmy 27 780 odpowiedzi.

Grzegorz Ogonek


Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

mateusz.szczurek@ingbank.plrafal.benecki@ingbank.plgrzegorz.ogonek@ingbank.pl

Materiały do pobrania