Ankieta ING: Nie chcemy parytetu płci w pracy

Ankiety i badania,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Co czwarty pracownik poparłby wprowadzenie parytetu płci w swoim miejscu pracy, przede wszystkim aby wyrównać szanse zatrudnienia i awansu – wynika z ankiety ING. Większość badanych nie widzi jednak potrzeby ingerencji w decyzje kadrowe pracodawców, choć można zauważyć rozbieżności w ocenie sytuacji pomiędzy kobietami i mężczyznami.

Zwolennicy wprowadzenia parytetu płci w zakładach pracy pozostają w mniejszości - tylko co czwarty ankietowany (25%) poparłby takie regulacje. Przeciwne temu rozwiązaniu było dwie trzecie osób (64%), które wzięły udział w ankiecie ING. Różnica zdań pomiędzy zwolennikami i przeciwnikami parytetów skoncentrowała się na zagadnieniu roli płci podczas rekrutacji i decyzji o awansach.  Zdaniem 16% badanych potrzebne są działania na rzecz wyrównania szans w tym zakresie w ich miejscu pracy. Zdecydowana większość  ankietowanych (52%) uważa jednak, że ingerencja regulatora w decyzje kadrowe byłaby nieuzasadniona, bo w miejscu w którym pracują liczy się wiedza i i doświadczenie, a nie płeć.

ankieta_01

Wyniki naszej ankiety wykazały znaczącą różnicę w opiniach kobiet i mężczyzn. Za wprowadzeniem regulacji w miejscu pracy opowiedziało się w sumie 36% kobiet  i tylko 15% mężczyzn. Potrzebę ingerowania w decyzje kadrowe w celu wyrównania szans dostrzegło 25% kobiet, ale tylko 8% mężczyzn. Można więc przypuszczać, że część kobiet, które czują się w swoim miejscu pracy dyskryminowane, nie może liczyć na wsparcie kolegów. Z drugiej strony, przy takim pytaniu raczej nie można liczyć na pełną bezstronność opinii, skoro wprowadzenie parytetów wpływałoby na kariery obu płci.

ankieta_02

Nie widać szczególnego zainteresowania parytetami wśród pracowników rozpoczynających karierę zawodową (19-24 lat), natomiast w grupie osób w wieku emerytalnym niechęć jest silniejsza niż średnia w całym badaniu (dzięki głosom kobiet). Być może problem wydaje się mniej istotny dla pracowników pod koniec kariery zawodowej niż w młodszych pokoleniach, które agresywniej walczą o awanse i etaty. Co ciekawe, przedsiębiorcy (osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą) częściej wybierali odpowiedź wskazującą na wiedzę i doświadczenie jako kryterium awansów i rekrutacji w ich miejscu pracy (60% w porównaniu do średniej dla wszystkich badanych wynoszącej 52%). Wyniki były niemal identyczne dla mieszkańców małych, średnich i dużych miejscowości. Jedynie w grupie siedmiu największych miast Polski zauważyć można niższe poparcie dla wprowadzenia parytetów, szczególnie w Warszawie i Krakowie.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 28 lutego – 5 marca br.  wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na zadane pytanie uzyskaliśmy 20 489 odpowiedzi.

Grzegorz Ogonek


Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

22 820 46 98
mateusz.szczurek@ingbank.plrafal.benecki@ingbank.plgrzegorz.ogonek@ingbank.pl


Materiały do pobrania