Na gwiazdkowe prezenty mniej od Polaków wydadzą tylko… Holendrzy – wynika z badania ING

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Przeciętny Polak wyda w tym roku na świąteczne prezenty ok. 95 euro (ok. 410 zł) – wynika z międzynarodowego badania „Finansowy Barometr ING”.

Wydatki bożonarodzeniowe

Statystyczny Polak zamierza przeznaczyć na prezenty gwiazdkowe równowartość ok. 95 euro. To druga najniższa suma wśród badanych krajów. Rekordzistami są Brytyjczycy, którzy planują przeznaczyć na świąteczne upominki średnio 440 euro. Co ciekawe, najmniej na prezenty bożonarodzeniowe zamierzają wydać Holendrzy (25 euro). Wynika to jednak z tradycji – mieszkańcy Holandii zwyczajowo obdarowują się prezentami 5 grudnia (Sinterklaas). Warto odnotować, że co drugi respondent z Polski (48%) w ogóle nie wie ile wyda na świąteczne upominki, co samo w sobie jest znaczącą informacją.

30% Polaków przyznaje, że Boże Narodzenie to jedyny czas w roku, gdy nie martwi się, ile wydaje pieniędzy. Podobny odsetek osób deklaruje, że oszczędza pieniądze z myślą o świętach Bożego Narodzenia (32%). Co piąty Polak (18%) planuje większe wydatki na Boże Narodzenie niż rok temu. To drugi najwyższy wynik wśród badanych krajów.

Od ubiegłorocznych Świąt nastawienie do wydatków konsumentów w Polsce i Europie zmieniło się nieznacznie. W przypadku Polaków nadal 30% przyznaje, że Boże Narodzenie to ten czas w roku, kiedy nie martwią się tym ile wydają. W Holandii, Belgii, Francji i Niemczech zwiększył się odsetek osób, które nie mają zamiaru wpadać w gorączkę świątecznych zakupów. Na większą swobodę niż rok temu pozwalają sobie jedynie Czesi. Osób planujących wydać na Święta więcej niż przed rokiem przybyło przede wszystkim w Rumunii i Czechach, ale w pewnym stopniu także w Polsce i Hiszpanii. Ta relatywna swoboda Polaków w podejmowaniu wydatków świątecznych pokazuje, że wciąż należymy do grona krajów europejskich o najlepszych perspektywach gospodarczych – powiedział Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

 01.png02.png

Postanowienia noworoczne

Co trzeci Polak (35%), który podjął postanowienia noworoczne, chce  w przyszłym roku więcej oszczędzać. To jeden z najniższych wyników wśród krajów, które wzięły w badaniu. Dla porównania, w 2015 r. więcej odkładać chce co drugi mieszkaniec Wielkiej Brytanii (54%), Włoszech (51%) i Holandii (48%). Jedna trzecia respondentów z Polski (35%) planuje w 2015 r. lepiej kontrolować swoje wydatki. Nieco mniej, bo 26% Polaków podjęło noworoczne postanowienie zmniejszenia swojego długu. To drugi najwyższy odsetek, po Turcji. W sumie plany związane z finansami deklaruje trzy czwarte Polaków, którzy podjęli postanowienia noworoczne.

W prawie wszystkich krajach ubyło osób stawiających sobie za cel zmniejszenie zadłużenia. W połowie badanych krajów zanotowano wyraźny spadek – np. w Polsce z 35% do 26%. W naszym kraju najczęściej wskazywanym celem stało się lepsze zarządzanie pieniędzmi i kontrola wydatków, niewiele ustępując postanowieniu, żeby więcej oszczędzać (w obu przypadkach było to ok. 35% wskazań). To znak, że gospodarstwa domowe widzą swoją sytuację finansową w lepszym świetle, ale też nie zapomniały lekcji z lat 2007-2009, że w lepszych czasach warto coś odkładać na boku. Sugeruje to, że konsumpcja prywatna będzie ważną podporą wzrostu gospodarczego w przyszłym roku - powiedział Grzegorz Ogonek, ekonomista ING Banku Śląskiego.

 

03.png04.png05.png

„Finansowy Barometr ING” to cykliczne badanie realizowane dla Grupy ING przez grupę badawczą IPSOS. Badanie zostało zrealizowane w trzynastu krajach m.in. w Polsce, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Holandii i Turcji. Badanie zostało przeprowadzone metodą CAWI w październiku i listopadzie 2014 r. Wzięło w nim udział 12 473 respondentów, w tym 1037 z Polski.

Materiały do pobrania