ING partnerem konkursu „Słoneczne szkoły dla lepszego miasta”

CSR,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

ING Bank Śląski ufundował część nagród w konkursie dla szkół podstawowych z Katowic, zorganizowanym w związku z zeszłorocznym szczytem klimatycznym COP24. Pozostałe nagrody przyznała IKEA – pomysłodawca konkursu - oraz drugi partner Decathlon.

Dziękujemy firmie IKEA za zaproszenie do współtworzenia konkursu. Cieszymy się, że mogliśmy być częścią tego projektu. Zrównoważony rozwój stanowi nieodłączny element naszej strategii biznesowej. Aktywnie wspieramy przedsięwzięcia związane z ochroną środowiska, które kształtują świadomość proekologiczną. To nasza odpowiedzialność wobec przyszłych pokoleń – powiedziała Joanna Dymna-Oszek, Dyrektor Biura Zarządu ING Banku Śląskiego

Celem konkursu „Słoneczne szkoły dla lepszego miasta” było uświadomienie dzieciom, że każdy z nas ponosi odpowiedzialność za otaczający nas świat i należy o niego dbać. Uczniowie w ramach realizowanych projektów z powodzeniem zaangażowali w swoje działania lokalną społeczność, ale także rodziców oraz innych uczniów.

ING Bank Śląski przyznał nagrody Szkołom Podstawowym nr 10 im. Marii Curie-Skłodowskiej i nr 27 im. prof. Władysława Szafera w Katowicach.

  • Szkoła Podstawowa nr 10 w ramach projektu „Odpowiadamy za środowisko, więc o nie dbamy” zwróciła uwagę na kwestię marnowania żywności oraz zorganizowała Eko-bal, na który uczniowie przygotowali ekologiczne stroje, używając materiałów z recyklingu. Uczniowie stworzyli również serię filmików na Youtubie promujących ekologiczny styl życia. Innymi działaniami był np. happening ekologiczny w centrum Katowic.  
  • Szkoła Podstawowa nr 27 w ramach projektu „Nad ekologią w naszej szkole zawsze świeci Słońce” powołała ekozespół oraz ekostrefę w swojej szkole. Zaangażowała mieszkańców swojego osiedla w marsz „Szaferowej drużyny antysmogowej” oraz nagrała ekoklip. Uczniowie wzięli również udział w Śląskim Festiwalu Nauki, na którym edukowali dzieci oraz rodziców na temat segregacji odpadów.

 To co zwróciło naszą uwagę to zaangażowanie całej społeczności szkolnej oraz kreatywność uczniów. Wiele realizowanych przez nich działań wynikało z pomysłów, które powstały już w trakcie projektu. To pokazało, że dając przestrzeń i narzędzia, może powstać wiele ciekawych inicjatyw, które mogą zaangażować jeszcze więcej osób w dbanie o środowisko– dodała Joanna Dymna–Oszek.

Do udziału w konkursie zgłosiło się aż 21 szkół podstawowych z Katowic. Każda z placówek miała za zadanie opracować, a następnie wdrożyć program edukacji w obszarze zmian klimatu lub gospodarki o obiegu zamkniętym. Do finału jury zakwalifikowało pięć szkół. Podsumowanie konkursu odbyło się 26 kwietnia, w Urzędzie Miasta Katowice.

Konkurs został zorganizowany w związku z ubiegłorocznym Szczytem Klimatycznym ONZ - COP24. Partnerami byli Urząd Miasta Katowice, Ambasada Szwecji, Decathlon, Fundacja dla Edukacji Ekologicznej, IKEA, ING Bank Śląski, pod patronatem United Nations Global Compact Polska.