ekooltura jazdy

CSR,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu w Katowicach zaprezentowano ekoolturę jazdy, czyli swego rodzaju kodeks dobrych praktyk transportu współdzielonego (sharing). Materiał powstał jako wspólna inicjatywa Urzędu Miasta Katowice, oraz firm: ING Banku Śląskiego, TAURON, blinkee.city oraz innogy.

Wypożyczając hulajnogę, skuter, rower lub samochód elektryczny, możemy podróżować przyjemniej, szybciej i bardziej ekologicznie. Ważne, aby robić to we właściwy sposób.

Temat idealnie przybliża ekooltura jazdy – swego rodzaju kodeks, stworzony wspólnie przez Urząd Miasta Katowice, ING Bank Śląski, TAURON, blinkee.city oraz innogy. Wszystkie podmioty aktywnie działają w obszarach elektromobilności i sharingu pojazdów i mają duże doświadczenie w tym temacie.

ekooltura jazdy prezentuje nie tylko podstawowe zasady sharingu. Znajdują się tam również zasady dotyczące poszczególnych rodzajów pojazdów takich, jak samochody, skutery czy hulajnogi. Partnerzy inicjatywy zapewniają, że projekt będzie rozwijany, o czym można przeczytać na stronie www dedykowanej projektowi www.ekoolturajazdy.pl

Wszyscy dostrzegamy, że korzystanie z różnych form sharingu jest coraz bardziej popularne w Katowicach. To świadczy o tym, że nasi mieszkańcy są aktywnymi uczestnikami globalnego trendu „gospodarki współdzielonej”. Jesteśmy otwarci na nowe pomysły, bo dzięki temu dbamy o środowisko i podnosimy jakość życia mieszkańców w Mieście, zwiększając atrakcyjność otoczenia. Jako administracja lokalna chcemy popularyzować te formy transportu, ale jednocześnie pokazywać, jak prawidłowo z nich korzystać. Cieszymy się, że za sprawą tego projektu możemy być w awangardzie ośrodków miejskich, które angażują się w kodyfikację transportu dzielonego – powiedział Mariusz Jankowski, Naczelnik Wydziału Obsługi Inwestorów w Urzędzie Miasta Katowice.

W ING realizujemy szereg projektów z obszarów e-mobility i sharingu. Wierzymy, że współdzielenie to właściwa droga do budowania smart cities w Polsce. Zdajemy sobie jednocześnie sprawę, że akceptacja takich rozwiązań i sposób korzystania z nich mogą wydawać się trudne, dlatego chcemy je oswajać przez ekoolturę jazdy. Pokazujemy, jak z elektromobilności wydobyć wszystko to, co najlepsze – powiedział Arkadiusz Pilarski, Expert Brand Experience odpowiedzialny za projekt elektromobilności w ING Banku Śląskim.

Budujemy miasta przyszłości rozwijając infrastrukturę dla carsharingu. Wprowadzamy rozwiązania, które mają na celu zapewnienie powszechnego dostępu do elektrycznych pojazdów. Teraz przyszedł czas na kolejny krok, czyli na edukację, związaną m. in. z użytkowaniem pojazdów, sposobem ich parkowania, dbania o ich stan techniczny itp. Nie mogło nas zabraknąć w tym projekcie – powiedział Artur Kalicki, Dyrektor Projektów w Obszarze Elektromobilności z Magenta Grupa TAURON.

Wszystkim nam są bliskie ekologiczne wartości. Przy pracach nad ekoolturą jazdy połączył nas  wspólny cel - ułatwienie życia mieszkańcom wielkich aglomeracji. Wierzymy, że dajemy im teraz pełny pakiet. Z jednej strony możliwość przejazdu ekologicznymi środkami transportu, a z drugiej informacje jak z nich korzystać. Mamy nadzieję, że zainspirujemy naszą inicjatywą również innych uczestników rynku  – dodał Paweł Maliszewski, współzałożyciel blinkee.city.

Sharing to mnóstwo wyzwań, z którymi mierzymy się na co dzień. Nie wahaliśmy się więc ani chwili aby przystąpić do tej inicjatywy. Naszym zdaniem ekooltura jazdy pomaga uporządkować temat i wytycza kierunek działań dla rynku podsumował Andrzej Popławski, Szef e-mobility w innogy Polska.

 

ekooltura jazdy – podstawowe zasady:

  1. Nie zamruczą, bo działają bezgłośnie, ale potrafią się odwdzięczyć i uwielbiają być rozpieszczane…
  • Zerknij, czy pojazdom nic nie dolega. Jeśli tak, poinformuj o tym operatora.
  1. W każdym z nas drzemie miały buntownik, ale lepiej nie oddawać mu kierownicy…
  • Przepisowa, bezpieczna jazda jest zawsze cool.
  1. Przepraszam, czy ktoś widział mój portfel/telefon/klucze…?
  • Upewnij się, że masz ze sobą wszystkie swoje rzeczy. Gdy zauważysz coś, co do Ciebie nie należy, daj znać operatorowi.
  1. Elektrycznymi pojazdami stylowo podjeżdża się na imprezy. Ale po udanej zabawie wracajmy do domu w inny sposób…
  • Pojazdu nie należy prowadzić pod wpływem alkoholu, innych środków odurzających i substancji psychotropowych.
  1. Nie porzucaj gdziekolwiek, bo to słono kosztuje:
  • Unikaj parkowania w bramach. Ścieżki rowerowe, przejścia dla pieszych, trawniki, tunele i dachy też kiepsko się do tego nadają.
  1. Rozładowana bateria w telefonie oznacza co najwyżej kilkadziesiąt nieodebranych połączeń…
  • A rozładowana bateria w pojeździe oznacza postój w najmniej oczekiwanym momencie. Przed jazdą sprawdź stan baterii.
  1. Chińskie przysłowie mówi: nie wiedzieć to żaden wstyd; nie wiedzieć i nie zapytać to obciach na całego…
  • Ze wszystkimi pytaniami i wątpliwościami możesz śmiało zwracać się do operatorów usługi.

Ekoolturę jazdy zaprezentowano w Katowicach, podczas Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu (ETZT), który promuje ekologiczne formy transportu. W 2019 roku hasło imprezy to „Chodź z nami!”.  W ramach ETZT, 20 września br., od godziny 15.00, na Placu Kwiatowym w Katowicach zorganizowano ogólnodostępną wystawę pojazdów elektrycznych i możliwość rozmowy z ekspertami.

Materiały do pobrania