Hanna Krzysztofiak laureatką Nagrody Fundacji Sztuki Polskiej ING

Podczas tegorocznej edycji festiwalu sztuki współczesnej Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Sztuki Polskiej ING nagrodziła polskich artystów – laureatkę Hannę Krzysztofiak oraz Kamila Pierwszego z wyróżnieniem nagrody specjalnej.

 Warsaw Gallery Weekend to okazja do obejrzenia wystaw, ale również do kupowania dzieł sztuki. Prywatny mecenat jest niezbędny dla rozwoju rodzimej sceny artystycznej i jest wyrazem wsparcia dla polskich artystów. Zachęcamy zatem zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa do rozpoczęcia niezwykłej przygody, jaką jest kolekcjonowanie sztuki – mówi Kamila Bondar, członek jury konkursu, prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Jury w składzie: Helena Czernecka - kolekcjonerka sztuki współczesnej; Post Brothers - kurator;  Hanna Wróblewska – dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki; Kamila Bondar i Marcin Kryszeń – członkowie zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING wybrali wystawę Hanny Krzysztofiak „Napoleonka albo śmierć” w Polana Institute.

Jednym z dominujących wątków tegorocznego Warsaw Gallery Weekend było doświadczenie kobiet w Polsce i na całym świecie. W swoim spektakularnym solowym debiucie, Hanna Krzysztofiak prezentuje świeżą perspektywę – obrazując stany emocjonalne i wyolbrzymiając archetyp gniewnej czy nawet histerycznej kobiety. Wypełnione czarnym humorem i precyzyjnie wykonane prace przywołują nie tylko kanon artystyczny, ale są również pełne intertekstualnych nawiązań do popkultury, literatury i mitologii. Na pierwszy rzut oka po prostu zabawny i niepokojący, jej charakterystyczny, autoironiczny styl malowania i opowiadania historii to wyraz interesującej postawy artystycznej, która oddaje ducha naszych niepewnych czasówbrzmiał werdykt jury.

Nagrodę specjalną w tym roku jury przyznało Kamilowi Pierwszemu, który prowadzi artist-run-space: Serce Człowieka.

Poprzez Nagrodę chcielibyśmy podkreślić wkład Kamila Pierwszego, artysty, kuratora i organizatora, w rozwój warszawskiej i polskiej sceny artystycznej. Doceniamy ewolucję jego praktyki zacierającej granice między działaniami artystycznymi i kuratorskimi oraz stworzenie w ostatnich latach przestrzeni dla wielu interesujących debiutów. Niepewna sytuacja polityczna i ekonomiczna, w ktorej się znajdujemy wymaga wzajemnego wsparcia i odwagi. W Polsce bardzo potrzebne są artist-run-spaces. Nagradzamy Serce Człowieka jako bardzo wartościowy przykład takiego działania – podkreśliło jury w swoim werdykcie.

Fundacja Sztuki Polskiej ING od 20 lat buduje kolekcję, gromadząc prace powstałe po 1990 roku autorstwa polskich żyjących artystów i artystek. Obecnie zbiór Fundacji obejmuje ponad 200 obiektów – obrazów, fotografii, rysunków, wideo, rzeźb i instalacji – autorstwa zarówno już uznanych artystów, jak i twórców młodszej generacji, urodzonych w latach 80. i 90.

Zbiór pozostaje jedną z nielicznych kolekcji korporacyjnych w Polsce. Na co dzień jest eksponowany w siedzibach Fundatorów w Warszawie i Katowicach, a reprodukcje prac udostępniane są na stronie internetowej w ramach licencji Creative Commons. Od początku istnienia ściśle współpracujemy z Zachętą – Narodową Galerią Sztuki, która stanie się właścicielem zbioru w wypadku zakończenia działalności Fundacji.  W ramach działalności popularyzatorskiej często wypożyczamy prace z kolekcji na wystawy w zewnętrznych instytucjach w Polsce i za granicą. Nasze działania kierujemy też do pracowników i klientów ING, których zachęcamy do zainteresowania sztuką współczesną.

Ponadto Fundacja inicjuje i realizuje szereg projektów artystycznych i edukacyjnych. Jednym z nich jest organizowany od 2017 roku program Artysta – Zawodowiec. Fundacja zajmuje się również działalnością wydawniczą, publikacją książek o sztuce współczesnej przeznaczone zarówno dla dorosłych (Przewodnik kolekcjonowania sztuki najnowszej 2, Sztuka w naszym wieku), jak i dzieci (Bałwan w lodówce). Rozwój kolekcji i działalność Fundacja Sztuki Polskiej ING są finansowane z corocznych darowizn spółek Grupy ING w Polsce i wpisują się w światowy program mecenatu sztuki, który odgrywa istotną rolę w tworzeniu kultury organizacji ING.

 

 

 

Materiały do pobrania