Zuzanna Bartoszek i Ala Savashevich nagrodzone przez Fundację Sztuki Polskiej ING

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Zuzanna Bartoszek i Ala Savashevich. Fot. Fundacja Sztuki Polskiej ING

Podczas tegorocznej edycji festiwalu sztuki współczesnej Warsaw Gallery Weekend Fundacja Sztuki Polskiej ING po raz piąty nagrodziła artystki wybierając i kupując dzieła do swoich zbiorów.

W tym roku Nagroda Fundacji trafia do dwóch artystek: Zuzanny Bartoszek za wystawę „Spacer z nożem" w galerii Stereo oraz Ali Savashevich za pracę Poza. Pozycja. Sposób. pokazaną na wystawie "Inskrypcje tożsamości. Przynależność, różnica, gest" w galerii Biuro Wystaw.

Po długiej i intensywnej dyskusji jury zdecydowało się nagrodzić dwie zupełnie różne, ale uzupełniające się postawy artystyczne, które są komentarzem na temat dzisiejszego społeczeństwa i wyrazem osobistego stosunku do współczesności. W swoim malarstwie Zuzanna Bartoszek eksploruje specyficzny rodzaj samotności – w społeczeństwie, i w bardzo specyficznym polu aktualnej polskiej sceny artystycznej. Z kolei Ala Savashevich używa w swoich intermedialnych pracach bardzo prostych, uniwersalnych symboli, tworząc polityczny komentarz na temat społecznej presji społecznej i mechanizmów kontroli kobiecego ciała i powielania stereotypów płciowych. Obie postawy są bardzo ważnym wkładem w debatę na temat siły sprawczej sztuki współczesnej - brzmiał werdykt Jury, które wybrało do kolekcji prace Zuzanny Bartoszek Ukośny spacer po Pendolino, 2021 i Przepraszam, 2020 oraz Ali Savashevich Poza. Pozycja. Sposób, 2019.

Nagroda Specjalna Fundacji trafia do galerii Asymetria za przygotowanie wystawy „Pokaz zamknięty / Jerzy Lewczyński, Zdzisław Beksiński, Bronisław Schlabs z udziałem Zbigniewa Libery”. Zgodnie z werdyktem Jury:

Jest to przykład idealnej współpracy miedzy galerią, kuratorami, badaczami i artystą, gdzie warstwa wizualna i przekaz ideowy poddane zostają twórczej interpretacji i reinterpretacji na poziomie miejsca pokazu, instalacji, montażu, oraz przekazu edukacyjnego. Gdzie czas przeszły i teraźniejszość stanowią materiał dla przyszłości. Za jeszcze jeden widok na ulicę Wolność.

Nad wyborem laureatów czuwało Jury w składzie:

Marek Pokorný – kurator, dyrektor galerii Plato w Ostrawie

Weronika Szwarc-Bronikowska – kolekcjonerka sztuki współczesnej

Hanna Wróblewska – dyrektor Zachęty — Narodowej Galerii Sztuki

Kamila Bondar i Marcin Kryszeń – zarząd Fundacji Sztuki Polskiej ING