Raport „Polska w globalnych łańcuchach dostaw w czasie pandemii i wojny”

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

ING oraz organizatorzy Europejskiego Kongresu Gospodarczego prezentują najnowszy raport jakościowy „Polska w globalnych łańcuchach dostaw w czasie pandemii i wojny”. Raport powstał w celu lepszego zrozumienia ryzyk dla działalności gospodarczej w Polsce, wynikających z dwóch potężnych negatywnych szoków – pandemii i wojny w Ukrainie.

Doświadczenia ostatnich dwóch lat to spiętrzenie na wcześniej niespotykaną skalę serii zdarzeń nadzwyczajnych, tzw. czarnych łabędzi stających na drodze do zrównoważonego świata. Ten czas wyraźnie unaocznił nam, że globalna gospodarka jest systemem naczyń silnie połączonych i zaburzenia w jednym sektorze wywołują niemal reakcję łańcuchową w innych sektorach. Obserwujemy globalny trend rosnącej atencji na bezpieczeństwo dostaw. Na polskim rynku, w sytuacji niedoborów oraz szybko rosnących kosztów, polskie firmy też musiały wprowadzać zmiany, które miały na celu ograniczenie ryzyka realizacji dostaw. Zachęcamy do lektury naszego raportu – powiedział Michał Mrożek, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

Raport powstał na podstawie badań dziennikarzy portalu WNP.pl i PortaluSpozywczego.pl, którzy, od stycznia do połowy marca 2022 r., zrealizowali 30 wywiadów z przedstawicielami 28 firm działających w Polsce oraz szefami niemieckiej i skandynawskiej izby handlowej w naszym kraju. Rozmowy przeprowadzono w grupie dużych przedsiębiorstw,  nastawionych na wymianę zagraniczną i otwartych na inwestycje zagraniczne: ABB, Adamed, Amica, Arctic Paper, Atlas, CCC, Ciech Soda, Colian, Comarch, Fakro, Famur, Forte, Federal Mogul Polska, Fracht FWO, LPP, Maspex, Mlekpol, Newag, Nowel, OT Logistics, Polpharma, Port Gdańsk, Raben, Solaris, Stellantis, Śnieżka, Toyota Polska, VRG.

Autorem analizy, która przedstawia kontekst zaburzeń w globalnych łańcuchach dostaw w skutek pandemii i wojny jest Leszek Kąsek, Starszy Ekonomista ING Banku Śląskiego.

Europejski Kongres Gospodarczy to znakomita okazja do prezentacji materiałów analitycznych. Staramy się, aby twarde dane, wiedza i informacje kluczowe dla biznesu były przekazywane właśnie w czasie wydarzenia – podkreślał Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Stąd inicjatywa związana z raportem, prezentującym wnioski ważne i bardzo interesujące z punktu widzenia polskich przedsiębiorstw, funkcjonujących w otoczeniu gospodarczym dotkniętym skutkami pandemii i wojny.

Premierowa prezentacja zebranych w raporcie wniosków z badań była zarazem inauguracją sesji „Globalny handel i geopolityka”, w ramach XIV Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach (dyskusja panelowa - 25 kwietnia br.).

Raport dostępny tu: https://ing-ekonomiczny.pl/publikacja/739803