Konsorcjum trzech Banków i PFR wspierają budowę pierwszej wielkoskalowej farmy solarno-wiatrowej w Polsce o mocy ponad 200 MW

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.
  • ING Bank Śląski (jako Agent Kredytu), PKO Bank Polski oraz mBank są w konsorcjum banków, które udzieliły kredytów w łącznej kwocie 776 mln zł na budowę projektu Kleczew Solar & Wind, należącego do Grupy Lewandpol.
  • Projekt został dopełniony pożyczką podporządkowaną udzieloną przez Polski Fundusz Rozwoju.
  • Będzie to pierwsza wielkoskalowa elektrownia w Polsce łącząca energię słoneczną i wiatrową. Farma została zlokalizowana na terenach pokopalnianych w powiecie konińskim, w województwie wielkopolskim.

ING Bank Śląski (jako Agent Kredytu), PKO Bank Polski oraz mBank są w konsorcjum banków, które udzieliły kredytów w łącznej kwocie 776 mln zł na budowę Kleczew Solar & Wind, pierwszej w Polsce wielkoskalowej farmy solarno-wiatrowej o mocy ponad 200 MW. Farma została zlokalizowana na terenach pokopalnianych w gminie Kleczew, w województwie wielkopolskim.

Kleczew Solar & Wind będzie jednym z największych parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej, a także pierwszym w Polsce wielkoskalowym projektem łączącym energię solarną i wiatrową. W pierwszym etapie projektu, którego budowa już ruszyła, do sieci przyłączonych zostanie 193 MWp paneli fotowoltaicznych oraz ok. 12 MW turbin wiatrowych. Dzięki wykorzystaniu zaawansowanych technologii, w tym nowoczesnych paneli fotowoltaicznych n-type, energia generowana w elektrowni w Kleczewie będzie odpowiadać zapotrzebowaniu ok. 100 tys. gospodarstw domowych. W kolejnych etapach rozbudowy elektrownia może zostać powiększona do ok. 250 MWp w części solarnej oraz o dodatkowe turbiny wiatrowe i magazyny energii. Energia z farmy w Kleczewie popłynie do odbiorców jeszcze w 2023 roku.

- Wspieranie transformacji środowiskowej i finansowanie proekologicznych inwestycji to dla nas strategiczny kierunek działania. Jako bank jesteśmy nie tylko źródłem wsparcia finansowego, ale również źródłem wiedzy, najlepszych praktyk, innowatorskich rozwiązań w takich obszarach jak zrównoważony rozwój. Cieszymy się, że możemy partnerować jednej z największych inwestycji parków odnawialnej energii w Europie Środkowo-Wschodniej i pierwszemu projektowi w Polsce, który łączy energię solarną i wiatrową podkreśla Michał Mrożek, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.

- Dziękujemy za zaufanie firmie Lewandpol Holding. Cieszymy się, że możemy ją wspierać w realizacji tak ciekawego projektu, a jednocześnie przyczyniać się do transformacji polskiej energetyki. Jako największy polski bank dla korporacji i biznesu angażujemy dla naszych klientów najlepszych specjalistów w zakresie finansowania inwestycji mówi Marcin Majewski, Dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi PKO Banku Polskiego.

- Inwestycja doskonale wpisuje się w realizację strategii mBanku, której filarem jest finansowanie zielonej gospodarki. Projekt łączy w sobie produkcję energii z wiatru i słońca, a to wszystko w ramach rekultywacji terenu pokopalnianego. Jest więc doskonałym przykładem ekotransformacji, którą chcemy wspierać mówi Adam Pers, Wiceprezes mBanku ds. bankowości korporacyjnej i inwestycyjnej.

- Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki. Tylko w minionym roku import paliw kopalnych kosztował Polskę około dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Do tego dochodzą ceny uprawnień do emisji CO2, generujące kolejne koszty, które swoje odzwierciedlenie znajdują w wyższych cenach produktów i usług. Transformacja energetyczna w Polsce rzeczywiście się odbywa, ale wymaga czasu. Naszym zadaniem jako PFR jest wspieranie przedsiębiorców i inwestorów w realizacji ambitnych projektów energetycznych, aby zielona transformacja przyspieszała – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

- To dla nas strategicznie ważny projekt i symboliczny krok w kierunku dekarbonizacji polskiej gospodarki oraz zapewnienia taniej i czystej energii elektrycznej. Wraz z zespołem Ergy zwracaliśmy szczególną uwagę na znaczący udział renomowanych polskich dostawców i wykonawców w łańcuchu dostaw. Mając na uwadze dalszą rozbudowę projektu, niezwykle ważne było dla nas pozyskanie długoterminowych partnerów finansowych, którzy są liderami finansowania rynku OZE w Polsce. Wybraliśmy ING Bank Śląski, PKO Bank Polski, mBank i Polski Fundusz Rozwoju i jesteśmy pod ogromnym wrażeniem profesjonalizmu i zaangażowania ich przedstawicieli powiedział Andrzej Lewandowski, Prezes Zarządu Lewandpol Holding.

Pakiet finansowania dla projektu został dopełniony pożyczką podporządkowaną do kwoty 90 mln zł udzieloną w ramach komercyjnej działalności inwestycyjnej przez Polski Fundusz Rozwoju. Dzięki temu całkowite finansowanie zewnętrzne zabezpieczone na potrzeby realizacji inwestycji wyniosło 866 mln zł. W ramach finansowania bankowego spółka uzyskała kredyt terminowy, kredyt VAT oraz limit na rezerwę obsługi zadłużenia. Ponadto, banki wezmą udział w zabezpieczaniu ryzyka stopy procentowej oraz ryzyka walutowego. Natomiast głównym celem pożyczki PFR jest stworzenie warunków do dalszej rozbudowy projektu.

Projekt Kleczew Solar & Wind został przygotowany przez spółkę E&G z Grupy Lewandpol jako inwestora oraz Ergy jako asset managera projektu i doradcę finansowego inwestora. Transakcja odbyła się przy wsparciu DNV jako niezależnego doradcy technicznego oraz kancelarii prawnych CMS (doradca kredytobiorcy), Norton Rose Fulbright (doradca konsorcjum banków) i GESSEL (doradca Polskiego Funduszu Rozwoju).

O Grupie Lewandpol
Grupa Lewandpol jest jednym z czołowych polskich inwestorów prywatnych działających w obszarze Odnawialnych Źródeł Energii. Jej właścicielem jest Andrzej Lewandowski – przedsiębiorca i sportowiec, kierowca wyścigowy. Historycznie Grupa była zaangażowana w inwestycje w farmy wiatrowe na etapie deweloperskim. Od 2014 roku Grupa rozwija działalność inwestycyjną w formule „family office”, która koncentruje się na dojrzałych inwestycjach OZE w Polsce (tj. na etapie około ready-to-build lub późniejszym). Oprócz budowy i przygotowywanej rozbudowy Kleczew Solar & Wind, Grupa zarządza także wybudowaną w 2015 roku Farmą Wiatrową Łańcut o mocy 67,5 MW oraz aktywnie poszukuje kolejnych, podobnych inwestycji.

 

Materiały do pobrania