ING oraz Grupa PTWP, prezentują najnowszy raport "Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny. Perspektywy dla inwestycji energetycznych". Raport, przygotowywany w ramach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, zarysowuje i ocenia sytuację, w jakiej znalazły się działające w Polsce duże firmy po drastycznej podwyżce cen nośników energii, a także wskazuje związane z tym reperkusje gospodarcze i społeczne.
Polskie firmy zostały dotknięte szokiem energetycznym w 2022 roku. Skala wstrząsu była uzależniona od energochłonności procesów produkcyjnych i wykorzystywanych nośników energii. Firmy podjęły wysiłki na rzecz poprawy efektywności energetycznej czy budowy własnych źródeł odnawialnych. Podejmując inwestycje energetyczne często napotykały przy tym na bariery regulacyjne lub zderzały się z problemem niedostosowania sieci elektroenergetycznych do bardziej rozproszonych źródeł energii.
W naszym najnowszym raporcie wyraźnie widać, że przedsiębiorcy w coraz większym stopniu patrzą na swoje strategie biznesowe z perspektywy mega trendów kształtujących polską gospodarkę. W tym na zachodzące w globalnej gospodarce zmiany w kontekście agendy zrównoważonego rozwoju. Obserwujemy indywidualne działania polskich firm związane z zero emisyjnością i większym wykorzystaniem odnawialnych źródeł energii. Jest jednak potrzeba jasnych reguł gry w kontekście regulacyjnym, w takich aspektach jak współdzielenie infrastruktury, wykorzystanie łączy bezpośrednich oraz dostęp do krajowej sieci przesyłowej. Jasne ramy regulacyjne oraz spójność przekazu pomogą w efektywnej ocenie projektów energetycznych tego typu przez sektor bankowy – powiedział Michał Mrożek, Wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego.
Raport "Reakcja polskiego biznesu na szok energetyczny. Perspektywy dla inwestycji energetycznych" odpowiada na następujące pytania:
Nasz raport powstał na bazie analiz makroekonomicznych i sektorowych oraz uważnego wsłuchania się w głos firm działających w Polsce. Raport podsumowuje reakcję biznesu na drogą energię i istotne ryzyka niedoborów w trakcie 2022 roku. W raporcie podkreślamy konieczność przyśpieszenia rozbudowy i modernizacji dystrybucyjnych i przesyłowych sieci elektroenergetycznych. Wskazujemy, że niedoinwestowane sieci mogą hamować ekspansję czystej energii w Polsce - mówi Wojciech Kuśpik, prezes Grupy PTWP, inicjator i organizator Europejskiego Kongresu Gospodarczego.
Raport przygotowano na podstawie analizy trendów na rynkach energetycznych oraz 20 wywiadów z przedstawicielami dużych firm z różnych branż oraz dwóch izb handlowych: skandynawskiej i włoskiej. Wywiady przeprowadzili dziennikarze Grupy PTWP, w I kwartale 2023 roku.
Raport dostępny jest na stronie: