Od początku maja ING Lease wprowadził do swej oferty leasing dla Jednostek Samorządu Terytorialnego. Nowy produkt daje możliwość finansowania zarówno nieruchomości, jak i ruchomości niezbędnych do realizacji zadań publicznych.
Leasing dla JST jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku. W ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy zaobserwowaliśmy zwiększoną liczbę ogłaszanych przetargów publicznych, dotyczących finansowania inwestycji w drodze leasingu – zarówno operacyjnego, jak i finansowego – mówi Aleksandra Chrzanowska, Zastępca Dyrektora Departamentu Rozwoju Biznesu ING Lease. Impulsem do przygotowania nowej oferty stały się także plany inwestycyjne Polski i potrzebne na ich realizacje fundusze.
Leasing dla Jednostek Samorządu Terytorialnego i spółek od nich zależnych umożliwia finansowanie nowych niezbędnych inwestycji, uwolnienia wcześniej zainwestowanych środków poprzez leasing zwrotny posiadanego majątku, a także uzyskanie dofinansowania z funduszy Unii Europejskiej. Oferta dotyczy finansowania nieruchomości, w których nie jest prowadzona działalność o charakterze użyteczności publicznej, takich jak budynki biurowe, hale magazynowe i innego przeznaczenia, a także ruchomości takich jak: maszyny i urządzenia budowlane, środki transportu miejskiego oraz inne pojazdy.
Jednostki Samorządu Terytorialnego i spółki od nich zależne, decydując się na finansowanie z ING Lease w niewielkim stopniu angażują kapitał własny. Ponadto zobowiązania leasingowe nie ograniczają ich możliwości zaciągnięcia kredytu, a leasing operacyjny nie powoduje wzrostu wskaźników zadłużenia. Korzystanie z oferty ING Lease, dla samorządów oznacza także elastyczność w ustalaniu rat leasingowych, proste zabezpieczenia, a przede wszystkim współpracę z pionierem i wieloletnim liderem rynku leasingu nieruchomości. Ta forma finansowania korzystna jest dla obu stron – dodaje Chrzanowska. Dla ING Lease oznacza współpracę ze stabilnym, wiarygodnym partnerem prowadzącym jawną gospodarkę finansową oraz posiadającym stałe dochody. Dla jednostek samorządowych – możliwość pozyskania środków pozabudżetowych niezbędnych do wykonania zadań publicznych.