Prace z kolekcji sztuki ING w internecie

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Fundacja Sztuki Polskiej ING uruchomiła stronę internetową poświęconą swojej kolekcji – www.ingart.pl. Zawiera ona informacje na temat zebranych prac, ich autorów, jak również samej fundacji.

Cała kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING liczy 85 prac. Jej podstawę stanowią obrazy czterech artystów - Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Zbigniewa Makowskiego i Stanisława Fijałkowskiego - uznawanych za klasyków polskiego malarstwa współczesnego, a przez młodych artystów za mistrzów. Średnie pokolenie reprezentują m.in. Edward Dwurnik, Leon Tarasewicz, Tomasz Tatarczyk, Jarosław Modzelewski, Włodzimierz Pawlak, Marek Sobczyk. Obecnie kolekcja jest powiększana przede wszystkim o prace twórców najmłodszego pokolenia. W ciągu ostatniego roku zbiory fundacji wzbogaciły się m.in. o prace Anny Okrasko, Jakuba Juliana Ziółkowskiego i Tomka Kowalskiego.

Chcieliśmy udostępnić prace z kolekcji wszystkim zainteresowanym polską sztuką współczesną. Tym bardziej, że kolekcja tworzona przez Fundację prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny. Do zbiorów trafiają prace znakomitych polskich artystów i najlepiej rokujących debiutantów. Nie reagujemy na chwilowe trendy. Jeżeli interesujemy się twórcą i jego pracami, to znaczy, że jesteśmy przekonani do sztuki, którą tworzy, i decydujemy się na zaproszenie go do grona „naszych artystów" - mówi Magdalena Kochanowska, prezes zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING .

Fundacja Sztuki Polskiej ING już od 1998 roku gromadzi dzieła polskich artystów współczesnych, zakupując prace z dziedziny malarstwa, rysunku, grafiki i fotografii, prezentujące zarówno sztukę figuratywną, jak i abstrakcyjną. Głównym celem fundacji jest promocja polskiej sztuki współczesnej, w szczególności - młodych artystów. ING ma kolekcje sztuki w pięciu krajach: w Belgii, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Meksyku. Każda z kolekcji ma swoją historię i indywidualny charakter. Wspieranie młodych twórców sztuk plastycznych, filmowych i im pokrewnych oraz różnorodne działania na rzecz społeczności lokalnych należą do najważniejszych działań pozabiznesowych Grupy ING.

Zbiory Fundacji Sztuki Polskiej ING są też przedstawione w Przewodniku kolekcjonera sztuki najnowszej , autorstwa Piotra Bazylko i Krzysztofa Masiewicza, wydanym w grudniu tego roku przez Fundację Bęc Zmiana i Korporację Ha!art. Publikacja ukazała się dzięki wsparciu udzielonemu przez Grupę ING oraz Fundację Sztuki Polskiej ING.

Materiały do pobrania