Mikołaj Sobczak nagrodzony przez Fundację Sztuki Polskiej ING

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Podczas tegorocznej edycji festiwalu sztuki współczesnej Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Sztuki Polskiej ING po raz trzeci nagrodziła polskiego artystę wybierając i kupując dzieło do swoich zbiorów.

- Nasza nagroda wyraża nie tylko uznanie dla polskich artystek i artystów, ale także wsparcie dla galerii WGW, które budują pozycję polskiej sceny artystycznej na międzynarodowym rynku sztuki. To między innymi dzięki ich pracy warszawska scena artystyczna jest jedną z najbardziej aktywnych w Europie – mówi Kamila Bondar, członek jury konkursu, prezes Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Jury w składzie: Nicolaus Schafhausen - kurator; Małgorzata Smagorowicz-Chojnowska - kolekcjonerka sztuki współczesnej; Hanna Wróblewska – dyrektorka Zachęty – Narodowej Galerii Sztuki; Kamila Bondar i Marcin Kryszeń – członkowie zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING podczas tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend wybrali pracę Mikołaja Sobczaka pt. „Smiths", 2019.

„Czy pojawia się jakieś nowe podejście do polskiego malarstwa historycznego? Jury doceniło umiejętność artysty do spojrzenia na historię z szerszego niż osobisty punktu widzenia. To umiejętność multidyscyplinarna. Artysta przekłada performance, stosunki społeczne, życie codzienne i tym podobne na dziedzinę sztuki. Wszystkie te wątki są ze sobą powiązane i starają się w taki sam sposób łączyć się z dzisiejszym światem” – brzmi werdykt jury.

Nagrodę specjalną w tym roku jury przyznało Galerii Szara z Katowic, zgodnie z werdyktem jury: – Szara jest instytucją, która nie boi się zmian - testując nowe miejsca i formaty działania, zawsze pozostając wierna i artystom i odbiorcom, wreszcie - której profesjonalizm równoważy równie cenny entuzjazm.

Fundacja Sztuki Polskiej ING od ponad 18 lat wspiera artystki i artystów, tworząc unikatową kolekcję polskiej sztuki współczesnej, a od 3 lat przyznaje nagrodę Fundacji w ramach Warsaw Gallery Weekend. Z uwagi na statut Fundacji oraz profil jej kolekcji pod uwagę w konkursie brani są wyłącznie polscy artyści bądź grupy artystyczne, których prace powstały po 1990 roku. W 2017 roku nagrodę otrzymała Kasia Przezwańska za pracę „Wczesna polskość”, a nagrodą specjalną jury wyróżniłoDianę Lelonek. W ubiegłym roku jury przyznało nagrodę Agnieszce Brzeżańskiej i zakupiło jej dwa dzieła tkaninę „Flora” i ceramikę „Kadzielnica” do kolekcji Fundacji. Nagrodę specjalną otrzymała Dominika Olszowy.

 

Materiały do pobrania