Wystawa dzieł z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

"Spotkanie ze sztuką współczesną" - to tytuł wystawy wybranych dzieł z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING. Wystawę można oglądać od 12 do 14 grudnia 2008 roku, w Polskiej Filharmonii Bałtyckiej im. F. Chopina w Gdańsku. Do tej pory spotkania odbyły się w Bielsku-Białej, Katowicach, Wrocławiu, Opolu, Warszawie, Sosnowcu, Łodzi i Poznaniu.

Wystawa kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING to wyjątkowa okazja, by obejrzeć dzieła najlepszych polskich artystów, np. twórców średniego pokolenia: Edwarda Dwurnika, Zofii Kulik i Marka Sobczyka, a także prace młodszych malarzy, którzy już mocno zaznaczyli swoją obecność w sztuce: Wilhelma Sasnala, Pauliny Orłowskiej, Rafała Bujnowskiego, czy Zbigniewa Rogalskiego. Na wystawie można zobaczyć 21 prac wybranych z kolekcji. 

Kolekcja tworzona przez Fundację prezentuje bardzo wysoki poziom artystyczny. Do zbiorów trafiają prace znakomitych polskich artystów i najlepiej rokujących debiutantów. Plany rozwoju kolekcji są tworzone z dużym wyprzedzeniem przy wsparciu merytorycznym Zachęty - Narodowej Galerii Sztuki i konsekwentnie realizowane. Dla zarządu, który odpowiedzialny jest za gromadzenie kolekcji, niezwykle ważny jest kontakt z artystami. Nie reagujemy na chwilowe trendy. Jeżeli interesujemy się twórcą, to znaczy, że jesteśmy przekonani do sztuki, którą tworzy i wtedy decydujemy się na zaproszenia go do grona „naszych artystów" - powiedziała Magdalena Kochanowska, prezes zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING

Cała kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING liczy 85 prac. Jej podstawę stanowią obrazy czterech artystów - Stefana Gierowskiego, Jerzego Nowosielskiego, Zbigniewa Makowskiego i Stanisława Fijałkowskiego - uznawanych za klasyków polskiego malarstwa współczesnego, a przez młodych artystów za mistrzów. Średnie pokolenie reprezentują Edward Dwurnik, Leon Tarasewicz, Tomasz Tatarczyk oraz członkowie formacji Gruppa. Obecnie kolekcja jest rozbudowywana przede wszystkim o prace twórców najmłodszego pokolenia, i to przede wszystkim dzieła tych artystów będzie można oglądać na wystawie. W ciągu ostatniego roku zbiory fundacji wzbogaciły się m.in. o prace Anny Okrasko, Jakuba Juliana Ziółkowskiego i Tomasza Kowalskiego.

Fundacja Sztuki Polskiej ING już od 1998 roku gromadzi dzieła polskich artystów współczesnych, zakupując prace z dziedziny malarstwa, rysunku, grafiki i fotografii, prezentujące zarówno sztukę figuratywną, jak i abstrakcyjną. Głównym celem fundacji jest promocja polskiej sztuki współczesnej, w szczególności - młodych artystów. ING ma kolekcje sztuki w pięciu krajach: w Belgii, Holandii, Polsce, Wielkiej Brytanii i Meksyku. Polska kolekcja wpisuje się w światowy program mecenatu ING, w którym sztuka odgrywa istotną rolę w tworzeniu kultury organizacyjnej. Każda z kolekcji ma swoją historię i osobowość, która wpisuje się w tożsamość i charakter organizacji.

Wspieranie młodych twórców sztuk plastycznych, filmowych i im pokrewnych oraz różnorodne działania na rzecz społeczności lokalnych należą do najważniejszych działań pozabiznesowych Grupy ING.

 

Materiały do pobrania