Prace Radka Szlagi w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING powiększyła się o dwie nowe prace polskiego artysty młodego pokolenia. Do kolekcji włączono olej na płótnie „Nafajdały” oraz pracę na papierze „Anioł/świnia”.

Promujemy sztukę współczesną, w szczególności twórczość polskich artystów młodego pokolenia. Działania Radka Szlagi śledziliśmy już w trakcie studiów na poznańskiej ASP. Podjęliśmy decyzję o zakupie jego prac, gdyż doskonale wpisują się w specyfikę naszej kolekcji i stanowią kontynuację refleksji nad reprezentacją rzeczywistości we współczesnym malarstwie – powiedziała Maria Rubersz z Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Obraz „Nafajdały” (2010 r., olej na płótnie, 120x90 cm) miesza różne porządki - ludyczne kury są zestawione z bordiurą, motywem zdobniczym wykorzystywanym w dawnych księgach. Spod białej farby w centralnej części obrazu wyłaniają się inne warstwy wskazujące na to, że zarówno w codziennym życiu, jak i sztuce, nie można uwolnić się od kulturowych kalek, nie można ich wymazać czy zamalować.

W pracy „Anioł/świnia” (2010, papier, technika mieszana, 35x50 cm) wyraźne są zapętlenie i autoreferencyjność, motywy charakterystyczne dla sztuki Radka Szlagi. Świnia została w przeszłości namalowana przez artystę olejem na płótnie, później sfotografowana i wydrukowana. Była też slajdem i grafiką. Obok niej pojawia się anioł o 3 parach skrzydeł, przerysowany z książki na temat starodruków.

Radek Szlaga, ur. w 1979 r., absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jego sztuka opiera się na motywach, znakach i mitach współczesnej kultury. Wykorzystując motywy z kultury popularnej, Szlaga zadaje pytanie o możliwość opisania świata – jego pozornej warstwy i tego, co nie przebija się do uśrednionego, medialnego obrazu. Jego twórczość była prezentowana na wystawach indywidualnych i zbiorowych, nie tylko w największych ośrodkach w Polsce, ale też w Londynie, Berlinie, Hadze i Pekinie. Najbliższa wystawa prac artysty w Warszawie, w Galerii Foksal, 6 czerwca (godzina 18.00).


Fundacja Sztuki Polskiej ING od 1998 roku gromadzi dzieła polskich artystów współczesnych. Kolekcja, składająca się obecnie ze 126 prac, jest rozbudowywana przede wszystkim o prace twórców młodego pokolenia. W ciągu ostatniego roku zbiory fundacji wzbogaciły się o prace m.in. Anny Ostoyi, Piotra Janasa, Piotra Bosackiego. Fundacja realizuje również projekty wystawiennicze i wydawnicze. Więcej informacji na temat Fundacji Sztuki Polskiej ING na stronie www.ingart.pl

 

Polska kolekcja wpisuje się w światowy program mecenatu ING, w którym sztuka odgrywa istotną rolę
w tworzeniu kultury organizacyjnej. Każda z kolekcji ma swoją historię i osobowość, która wpisuje się
w tożsamość i charakter organizacji.

Materiały do pobrania