Wystawa 1:1 - kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING w Sopocie

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Fundacja Sztuki Polskiej ING zaprezentuje ponad 60 prac ze swojej kolekcji w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie. Wystawie towarzyszą dwie publikacje zaprojektowane przez Honzę Zamojskiego – katalog oraz artbook wydany wiosną 2012 roku. Prezentację będzie można oglądać od 30 września do 4 listopada br.

Na wystawie wybranych prac z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING najważniejszy będzie człowiek – poczynając od tradycyjnego portretu, a kończąc na pracach, które w abstrakcyjny sposób odnoszą się do ciała i kształtowanej przez niego przestrzeni życiowej. Ekspozycję otwiera fotografia Zofii Kulik portretującej się jako królowa Elżbieta I, a kończy wideo Normana Leto przedstawiające w abstrakcyjnej formie życiorys człowieka w stanie śpiączki. Wykład inauguracyjny poprowadzi Honza Zamojski, który opowie o procesie powstawania książki „Vis-à-vis en face (J’ai quinze ans)” – katalogu prac z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, zinterpretowanych i przetworzonych przez artystę na portrety.

Wystawa w Państwowej Galerii Sztuki to doskonała okazja do prezentacji kolekcji, na co dzień eksponowanej w siedzibach spółek ING. Nasza działalność znana jest głównie z kolekcji, w której znajdują się prace takich artystów jak Wilhelm Sasnal, Zofia Kulik czy Jakub Julian Ziółkowski, jednak od kilku lat coraz aktywniej współpracujemy z artystami realizując ciekawe projekty. Przykładem takiego projektu jest właśnie publikacja „Vis-à-vis en face” Honzy Zamojskiego, będąca specyficznym katalogiem i jednocześnie przeciwieństwem katalogu wydanego z okazji tej wystawypowiedziała Maria Rubersz, prezes zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Fundacja Sztuki Polskiej ING gromadzi dzieła polskich artystów współczesnych. W kolekcji znajdują się głównie prace malarskie, ale i fotografie, wideo czy prace na papierze powstałe po 1990 roku, czyli od czasu pojawienia się grupy ING w Polsce.  Kolekcja, składająca się obecnie ze 133 prac, jest rozbudowywana przede wszystkim o prace twórców młodego pokolenia. W ciągu ostatniego roku zbiory fundacji wzbogaciły się o prace m.in. Radka Szlagi, Pawła Bownika i Joanny Malinowskiej. Fundacja uzupełnia również swoje zbiory o prace dojrzałych artystów, takich jak Zbigniew Libera, by możliwie ciekawie rozwijać profil kolekcji. Więcej informacji na temat Fundacji Sztuki Polskiej ING na stronie www.ingart.pl

Polska kolekcja wpisuje się w światowy program mecenatu ING, w którym sztuka odgrywa istotną rolę w tworzeniu kultury organizacyjnej. Każda z kolekcji ma swoją historię i osobowość, która wpisuje się w tożsamość i charakter organizacji.

Wystawa 1:1 - kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING w Sopocie:

Państwowa Galeria Sztuki w Sopocie

Plac Zdrojowy 2

30 września - 4 listopada 2012 

Otwarcie: 29 września 2012

  • 18.00: wykład Honzy Zamojskiego
  • 19.30: wernisaż
Materiały do pobrania