Prace Doroty Buczkowskiej w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Kolekcja Fundacji Sztuki Polskiej ING powiększyła się o nowe prace - olej na płótnie oraz dwie prace na papierze Doroty Buczkowskiej.

Dorota Buczkowska kształciła się na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki, 1991-1998; Wydział Rzeźby, 1999-2003) oraz w Villa Arson w Nicei. Artystka bardzo sprawnie porusza się pomiędzy różnymi mediami, tworzy zarówno rysunki, jak i skomplikowane instalacje rzeźbiarskie, prace wideo, site specific czy akcje artystyczne. W większości prac odnosi się do cielesności człowieka. Charakterystyczne dla jej twórczości jest również balansowanie na granicy piękna  i poczucia odrazy, łagodności i brutalności, przyjemności i bólu.

Prace Doroty Buczkowskiej z kolekcji Fundacji będzie można zobaczyć na wystawie „Łaskotanie podniebienia“, której otwarcie odbędzie się 23 kwietnia o godzinie 19.00, w Galerii Starter w Warszawie. Wystawa będzie czynna do 23 maja 2013 r. Wystawa koncentruje się na malarstwie - medium, które w dotychczasowej aktywności artystki pełniło raczej funkcję pomocniczą względem instalacji, obiektów czy video.


Fundacja Sztuki Polskiej ING od 1998 roku gromadzi dzieła polskich artystów współczesnych. Kolekcja, składająca się obecnie ze 138 prac, jest rozbudowywana przede wszystkim o prace twórców młodego pokolenia. W ciągu ostatniego roku zbiory fundacji wzbogaciły się o prace m.in. Anny Ostoyi, Konrada Smoleńskiego, Piotra Bosackiego. Fundacja realizuje również projekty wystawiennicze i wydawnicze. Więcej informacji na temat Fundacji Sztuki Polskiej ING na stronie www.ingart.pl

Polska kolekcja wpisuje się w światowy program mecenatu ING, w którym sztuka odgrywa istotną rolę w tworzeniu kultury organizacyjnej. Każda z kolekcji ma swoją historię i osobowość, która nawiązuje do charakteru organizacji.

Materiały do pobrania