Prace z cyklu „Polowanie na bażanty” w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING

Do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING dołączyły 3 nowe prace. W cyklu „Polowanie na bażanty” Christian Tomaszewski operuje estetyką klasycznego plakatu filmowego.

Nowe prace w kolekcji to:

„bez tytułu # 4 (Indira Gandhi)” (2007/8 r., ołówek, papier, druk atramentowy, 71x53 cm),

„bez tytułu # 56 (Oko w tubie)” (2007/8 r., farba w sprayu, ołówek, papier, druk atramentowy, 71x53),

„bez tytułu # 6 (Grigorij Rasputin)” (2008 r. ołówek, papier, druk atramentowy, 71x53 cm).

W cyklu „Polowanie na bażanty” szczególnie istotny jest wpływ Polskiej Szkoły Plakatu. Większość prac przedstawia osoby publiczne, które zginęły w zamachach: Grigori Rasputin, Indira Gandhi, William McKinley, Konca Kuris, Martin Luther King, Lew Trocki. Prace nie są jednak elegią. Tomaszewskiego interesuje jak wydarzenia o poważnych konsekwencjach politycznych oddziałują na wyobraźnię zbiorową. Rzeczywistość przemieszana jest tu z fikcją. Artysta miesza różne porządki rzeczywistości, wśród prawdziwych postaci pojawiają się np. bohaterowie „Urodzonych morderców” Olivera Stone’a. Tomaszewski analizuje w jak sposób przestrzeń medialna łączy rzeczywistość z fikcją i kształtuje pamięć zbiorową.

Christian Tomaszewski, urodzony w 1965 w Gdańsku, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu oraz International Studio and Curatorial Program w Nowym Jorku. Wystawiał m.in. w Sculpture Center, Bronx Museum, na biennale Performa (wraz z Joanną Malinowską), w Drawing Center w Nowym Jorku oraz w CSW Zamek Ujazdowski, Zachęcie Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie. Stypendysta John Simon Guggenheim Fellowship w Nowym Jorku. Wykłada na wydziale rzeźby Tyler School of Art w Filadelfii. Interesuje go w szczególności rola języka filmowego, sztuka awangardowa i utopie nowoczesności, które kształtują zbiorową wyobraźnię. Niektóre z jego realizacji powstają w duecie z Joanną Malinowską.

Fundacja Sztuki Polskiej ING od 2000 roku gromadzi dzieła polskich artystów współczesnych. Kolekcja, składająca się obecnie ze 141 prac, jest rozbudowywana przede wszystkim o prace twórców młodego pokolenia. W ciągu ostatniego roku zbiory fundacji wzbogaciły się o prace m.in. Anny Ostoyi, Konrada Smoleńskiego, Piotra Bosackiego. Fundacja realizuje również projekty wystawiennicze i wydawnicze. Więcej informacji na temat Fundacji Sztuki Polskiej ING na stronie www.ingart.pl

Polska kolekcja wpisuje się w światowy program mecenatu ING, w którym sztuka odgrywa istotną rolę w tworzeniu kultury organizacyjnej. Każda z kolekcji ma swoją historię i osobowość, która nawiązuje do charakteru organizacji.

Materiały do pobrania