Artysta – Zawodowiec: projekt Fundacji Sztuki Polskiej ING

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Fundacja Sztuki Polskiej ING rozpoczęła projekt edukacyjny dla młodych artystów. W ramach projektu Artysta – Zawodowiec artyści, kuratorzy, krytycy i galerzyści prowadzą całodzienne warsztaty na siedmiu uczelniach artystycznych w Polsce.

- Artysta - Zawodowiec to projekt skierowany do studentów ostatniego roku kierunków artystycznych, którzy po opuszczeniu uczelni chcą zaistnieć jako artyści na rynku sztuki. Moment ukończenia uczelni i rozpoczęcia pracy zawodowej jest dla artystów szczególnie trudny. W krótkim czasie muszą zorganizować sobie miejsce pracy, ubezpieczenie a także tak zainteresować swoją twórczością publiczność, aby zyskać uznanie i wypracować stałe źródło dochodu. Wymaga to nie tylko talentu i ogromnie ciężkiej pracy, ale również znajomości mechanizmów świata sztuki – powiedziała Kamila Bondar, prezes Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Fundacja Sztuki Polskiej ING jako jedna z pierwszych w Polsce fundacji korporacyjnych świadomie wspiera i promuje działania polskich artystów sztuki współczesnej. Podczas warsztatów młodzi twórcy dowiadują się jak mogą zorganizować swoją codzienną pracę, jak odpowiednio zaprezentować się kuratorom i galerzystom, jak i gdzie zorganizować pierwsze wystawy, gdzie się ubezpieczyć i jak zadbać o swoje prawa. Projekt jest uzupełnieniem wiedzy zdobywanej na uczelniach, ale także umożliwia pierwsze kontakty branżowe poprzez wykładowo-warsztatowy charakter spotkań.

Partnerskie uczelnie i kalendarium zajęć

24 kwietnia - Akademia Sztuk Pięknych w Krakowie

25 kwietnia - Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach

26 kwietnia - Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu

10 maja - Akademia Sztuki w Szczecinie

11 maja - Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu

15 maja - Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu

16 maja - Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie

Wykładowcy: Iwo Zmyślony (krytyk), Karolina Plinta (krytyczka), Szymon Żydek (producent wystaw, kurator), Janek Simon (artysta), Karolina Jabłońska, Tomasz Kręcicki i Cyryl Polaczek (artyści, założyciele galerii Potencja), Marta Kołakowska (galerzystka), Marika Zamojska (galerzystka), Dawid Radziszewski (galerzysta)

Kamila Bondar (Prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING)

Koordynatorka projektu i kontakt dla mediów: Marta Czyż: marta.czyz@ingart.pl

Identyfikacja wizualna: Jakub de Barbaro


Fundacja Sztuki Polskiej ING od ponad 17 lat angażuje się w wspieranie i popularyzację polskiej sztuki współczesnej. Systematycznie tworzy kolekcję prac powstałych w Polsce po 1990 roku, która liczy obecnie ponad 170 dzieł. Fundacja organizuje również projekty wystawiennicze z najważniejszymi instytucjami kultury, wydaje publikacje oraz prowadzi działania o charakterze edukacyjnym. Zbiory Fundacji to jedna z pierwszych polskich kolekcji korporacyjnych. Składają się na nią głównie obrazy, ale także fotografie, rysunki, prace wideo i rzeźby. Kolekcja odzwierciedla i interpretuje określone miejsce, czas i zjawiska zaistniałe w polskiej sztuce współczesnej, począwszy od lat dziewięćdziesiątych.

Na co dzień zbiory Fundacji towarzyszą pracownikom i klientom Grupy ING. Obrazy, fotografie i rzeźby zakupione do kolekcji, a także murale powstałe pod patronatem Fundacji eksponowane są w budynkach centrali w Warszawie i Katowicach.

Wizerunki dzieł są udostępnione w internecie na licencji Creative Commons: www.ingart.pl.