Podczas tegorocznej edycji Warsaw Gallery Weekend, Fundacja Sztuki Polskiej ING kupiła pracę do kolekcji. Nowym nabytkiem Fundacji została diorama Katarzyny Przezwańskiej „Wczesna polskość”.
Pracę doceniono za estetyczną wyrazistość, jak i inteligentne ujęcie tematu. Jej walorami są misterność wykonania, forma, która leży na styku malarstwa, scenografii i instalacji, a także wielość punktów odniesienia oraz możliwych ścieżek interpretacji. We „Wczesnej polskości” artystka porusza problemy takie jak teoria ewolucji, pojęcie antropocenu, kwestia ochrony środowiska czy pytanie o moment zawiązania się tożsamości narodowej.
- Pomysł na nagrodę Fundacji zrodził się z potrzeby podkreślenia roli prywatnego mecenatu sztuki w Polsce. Zakup dzieła wybranego na wystawach organizowanych w ramach prestiżowego Warsaw Gallery Weekend nie tylko stanowi wsparcie dla artystki i jej galerii – ale jest też symbolicznym zaproszeniem do rozpoczęcia kolekcjonowania. Siedemnastoletnie doświadczenie Fundacji Sztuki Polskiej ING pokazuje dobitnie, że opieka nad kolekcją sztuki jest wspaniałą przygodą – powiedziała Kamila Bondar, prezes Fundacji Sztuki Polskiej ING.
Zarząd Fundacji jednocześnie przyznał specjalne wyróżnienie artystce Dianie Lelonek za jej pracę „Center for Living Things”. Pracę można obejrzeć na stronie http://centerforlivingthings.com
- „Center for Living Things” to autorski projekt, który powstał z ambicji połączenia sztuki i nauk przyrodniczych. Celem, jaki przyświeca inicjatywie jest propagowanie wiedzy o formach współżycia pomiędzy przejawami życia a odpadami poprzez badanie i katalogowanie obiektów, które spełniają definicję „rzeczy żyjącej”. Projekt jest wzruszającym komentarzem, który odnosi się do zużywania i marnowania zasobów, ale i pojawiania się nowych form życia w symbiozie, która nie mogłaby powstać bez działalności człowieka. Nagroda pieniężna została przyznana z myślą o umożliwieniu młodej artystce kontynuacji swoich badań – oświadczyła Kamila Bondar, prezes Fundacji Sztuki Polskiej ING.