„The New Sun” w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Fundacja Sztuki Polskiej ING powiększyła swoją kolekcję o nowe dzieło. „The New Sun” to praca wideo autorstwa Agnieszki Polskiej, w której animowane słońce porusza ważkie problemy filozoficzne i społeczno-polityczneZ okazji zakupu, Fundacja wyjątkowo udostępnia pracę wersji online do końca bieżącego tygodnia. 

„The New Sun to na wpół śpiewany, poetycki monolog antropomorficznego słońca, zwracającego się do kochanka” – mówi o swojej pracy artystka. W dwunastominutowym filmie animowane słońce porusza ważkie problemy filozoficzne i społeczno-polityczne, ale również śpiewa piosenki miłosne i opowiada kiepskie dowcipy. Przemawia z boskiej, wszystkowiedzącej perspektywy, ale ma twarz i głos dziecka – w jego monologu katastrofizm przeplata się z nadzieją, a mądrość z naiwnością. Wielkie, hipnotyzujące oczy słoneczka przez cały czas trwania filmu utrzymują kontakt wzrokowy z widzem, a jego spojrzenia trudno nie odwzajemnić. Inspiracją do pracy nad tekstem były dla artystki m.in. teoria mechaniki kwantowej i poezja sufickiego mistyka Rumiego.

Z okazji zakupu pracy do kolekcji, Fundacja Sztuki Polskiej ING udostępnia całą pracę (12 minut) w wersji online. Aby otrzymać link i hasło do pracy, wystarczy wysłać wiadomość do Fundacji na Facebooku (https://www.facebook.com/FSPING) lub na Instagramie (@ingpolishartfoundation).


Agnieszka Polska, urodzona w 1985 roku w Lublinie, w swoich filmach, animacjach i fotograficznych kolażach bada relacje między nauką, językiem i historią, oraz porusza problem roli sztuki w życiu społecznym. Wykorzystuje archiwalne lub sfabrykowane materiały wizualne, które poddaje subtelnej manipulacji. Tworzy wypowiedzi dotyczące zarówno uniwersalnych kwestii filozoficznych, jak i najbardziej aktualnych tematów. Charakterystyczne zwolnione tempo akcji i poetycka narracja jej prac wywołują hipnotyzujący, często nieco niepokojący efekt.

Agnieszka Polska jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, studiowała również na Wydziale Artystycznym UMCS w Lublinie oraz Universität der Künste w Berlinie. W 2017 roku za pracę „The New Sun” została nagrodzona prestiżową Preis der Nationalgalerie. Otrzymała nagrodę filmowej PIFS i MSN dzięki, której nakręciła pełnometrażowy film fabularny - „Hura. Wciąż żyjemy!”.

Więcej informacji o działalności Fundacji Sztuki Polskiej ING, kolekcji oraz wydarzeniach jest dostępnych na profilu Fundacji na Facebooku: https://www.facebook.com/FSPING

Materiały do pobrania