Sztuka konceptualna Łukasza Jastrubczaka nowym nabytkiem Fundacji Sztuki Polskiej ING

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING zakupiono instalację Łukasza Jastrubczaka. Wedle intencji artysty, płonąca sztabka złota mówi zarówno o dematerializacji obiektu rozumianego jako dzieło sztuki, jak i o zanikaniu materialnego pieniądza.

W instalacji „Hologram" Jastrubczak nawiązuje do pracy legendarnego pioniera sztuki konceptualnej Josepha Kosutha. Lata 70. to okres, w którym sztuka konceptualna weszła w swój najbardziej radykalny wymiar odrzucając potrzebę tworzenia fizycznych obiektów. W tym samym czasie rząd amerykański ostatecznie odszedł od parytetu złota. Decyzja ta raz na zawsze zmieniła światową gospodarkę. Jastrubczak w swojej pracy przywołuje oba zjawiska: dematerializację w sferze wielkich finansów i sztuki. Zwraca uwagę na fakt, że oba zjawiska wystąpiły niemal równocześnie i były początkiem gwałtownego rozwoju obu dziedzin ludzkiej działalności.

Łukasz Jastrubczak urodził się w 1984 r. w Jeleniej Górze. Jest absolwentem katowickiej Akademii Sztuk Pięknych z 2009 r. Tworzy w różnych mediach, a interesują go między innymi odmienne stany świadomości oraz wpływ języka filmu na rzeczywistość. Sam o sobie mówi, że jest „lirycznym postkonceptualistą”.

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/FSPING/

Materiały do pobrania