Cykl „The Winners" Rafała Milacha w kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING

Do kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING włączono dziesięć fotografii z cyklu „The Winners” Rafała Milacha inspirowanego dekretem Łukaszenki z 2004 r. Podczas tworzenia zdjęć fotograf świadomie poddał się mechanizmowi propagandy sukcesu i obnażył jego absurd.

Na cykl „The Winners” składa się 55 zdjęć, które powstały podczas podróży Rafała Milacha na Białoruś. Inspiracją dla serii był dekret Łukaszenki z 2004 r., który zobowiązuje tamtejsze instytucje do czynnego propagowania państwowej ideologii. Dzięki niemu w małą architekturę białoruskich miast i wsi trwale wpisały się tzw. Tablice Chwały – gazetki ścienne, które prezentują obywateli zasłużonych dla lokalnych społeczności. Urzędy i przedsiębiorstwa typują kierowników do spraw pracy ideologicznej – organizatorów różnorodnych inicjatyw propaństwowych. Efektem fotograficznej wyprawy jest opowieść o laureatach tych konkursów, których formuła jest ściśle podyktowana celami propagandowymi.

Milach na przestrzeni trzech lat pobytu na Białorusi wypracował specyficzną metodę pracy. Powstała ona zgodnie z jego własnymi przekonaniami o subiektywnej roli dokumentującego rzeczywistość, jak i wynikała z atmosfery spotkań z bohaterami cyklu. Artysta pozwalał na to, by decydujący wpływ na portret laureata miały osoby odpowiedzialne za organizację konkursu. W ten sposób powstał cykl zdjęć, podczas tworzenia którego fotograf świadomie poddał się mechanizmowi propagandy sukcesu i obnażył jego absurd.

Na zdjęciach zakupionych do kolekcji FSP ING znalazło się dziesięć portretów: Saszy (najlepszego spawacza Białorusi), Mariny (Miss Kolei Białoruskich okręgu brzeskiego), Natalii i Konana (najlepszej zakochanej pary), Ani (grodzieńskiej Królowej Fitnessu), Olgi (matki z Najlepszej Wielodzietnej Rodziny rejonu smorgońskiego), Włodzimierza (najlepszego sprzątacza mińskich ulic), Wiktorii i Maksyma (przodujących uczniów z Kobyłówki) oraz najlepszego krochmalu, biblioteki i pomieszczenia ideologicznego.

Rafał Milach urodził się w 1978 roku w Gliwicach. Jest fotografem zainteresowanym tematyką transformacji krajów byłego Bloku Wschodniego. Absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych i Instytutu Fotografii Kreatywnej w czeskiej Opavie. Od ponad dekady podróżuje po Europie Środkowo-Wschodniej, tworząc fotoreportaże dotykające kwestii społeczno-ekonomicznych. Od 2006 współtworzy międzynarodowy kolektyw fotograficzny Sputnik Photos. Skupia on twórców z Europy Środkowo-Wschodniej, którzy eksplorują mniej uczęszczane trasy na mapie Europy – dokumentują rzeczywistość potransformacyjną, miejsca „niefotogeniczne” i „niereprezentacyjne”. W ramach działań wielokrotnie nagradzanej grupy organizowane są wystawy zbiorowe, a także wydawane publikacje fotograficzne. Obecnie mieszka w Warszawie.

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/FSPING/