Obrazy z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING na wystawie „Teraźniejszość?" w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu

Od 27 maja w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu będzie można oglądać wystawę „Teraźniejszość?”, którą współorganizuje Fundacja Sztuki Polskiej ING. Ma ona przełamywać stereotypy na temat sztuki współczesnej: że jest daleka człowiekowi, jego rzeczywistości i warunkom życia. Na wystawie zaprezentowano aż 35 dzień ze zbiorów FSP ING.

„Prace z kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING ukazują, że właściwie nie powinniśmy mówić o teraźniejszości, ale o wielu równoległych teraźniejszościach. Sztuka współczesna, zrywając z »wąskim wyspecjalizowaniem«, staje się doskonałą alternatywą dla jednowymiarowych ujęć i diagnoz »chwili obecnej«” – mówi kuratorka wystawy „Teraźniejszość?”, Agnieszka Dela-Kropiowska. Obok intymnych spostrzeżeń i kameralnych wizualnych opowieści o dniu codziennym, pojawiają się zaangażowane manifesty i celne komentarze, które dotyczą spraw o wymiarze globalnym. Kuratorka i jej współpracownicy pracując nad wystawą i towarzyszącym jej katalogiem chcieli także przełamać pewne stereotypy na temat sztuki współczesnej: że jest to sztuka daleka człowiekowi, jego rzeczywistości i warunkom życia.

Opowieść wystawy opiera się wyłącznie na pracach kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING. W „Teraźniejszość?” zaprezentowano aż 35 dzieł ze zbiorów FSP ING: malarstwo Basi Bańdy („Wiosna” i „Dżungla”), Rafała Bujnowskiego („Graboszyce”), Edwarda Dwurnika („Maastricht. Idealne miasto” i „Pl. Trzech Krzyży”), Marcina Maciejowskiego („Dużo jest takich co ich interesują obrazy” i „Młodzi nie chcą się uczyć ani pracować”), Roberta Maciejuka („bez tytułu [Kolargol]”), Jarosława Modzelewskiego („Ławeczka”), Marzeny Nowak („Pościele babci”), Pauliny Ołowskiej („Wspomnienie lata”), Zbigniewa Rogalskiego („Euro”), Wilhelma Sasnala (dwie nietytułowane prace), Jadwigi Sawickiej („Pragnienie sukcesu” i „Zero przyjemności”), Jakuba Juliana Ziółkowskiego (dwa nietytułowane płótna), grupy Twożywo („Baw się i pracuj”) oraz kolaże Anny Ostoyi (dwie prace z serii „Krajobrazy i monochromy”). Zaprezentowano także fotografie Anety Grzeszykowskiej („Kate’s portfolio” oraz „Plac Inwalidów” – wspólnie z Janem Smagą), Zbigniewa Libery („La Vue”), Krzysztofa Zielińskiego (z serii „Millenium School”), prace wideo Wojciecha Bąkowskiego („Problemy ze wstawaniem”), Piotra Bosackiego („Drakula”), Olafa Brzeskiego („Samolub”), Oskara Dawickiego („Drzewo Wiadomości”), Konrada Smoleńskiego („Energy Hunters”) i Łukasza Surowca („Dar dla Boga”) oraz polichromowane płaskorzeźby Wojciecha Zasadniego („Sukces”, „Wróżka”, „Wysokie Obcasy”).

Otwarcie wystawy uświetni swoją obecnością najbardziej znany polski artysta performansu – Oskar Dawicki. Wraz z prezeską FSP ING Kamilą Bondar oprowadzą po ekspozycji. Wystawa trwa do 2 lipca 2017 roku.

Więcej informacji na: https://www.facebook.com/FSPING/