Nagroda Fundacji Sztuki Polskiej ING

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Od ponad 18 lat Fundacja Sztuki Polskiej ING wspiera artystki i artystów, tworząc unikatową kolekcję polskiej sztuki współczesnej. Podczas tegorocznego Warsaw Gallery Weekend Fundacja po raz drugi nagrodzi jednego z nich wybierając i kupując dzieło do swoich zbiorów.

- Poprzez naszą nagrodę chcemy nie tylko wyrazić uznanie dla polskich artystek i artystów, ale również wesprzeć galerie WGW, które budują pozycję polskiej sceny artystycznej na międzynarodowym rynku sztuki. To dzięki ich pracy warszawska scena artystyczna jest jedną z najbardziej aktywnych w Europie. Warsaw Gallery Weekend to okazja do obejrzenia wystaw, ale również do kupowania dzieł sztuki. Prywatny mecenat jest niezbędny dla rozwoju rodzimej sceny artystycznej i jest wyrazem wsparcia dla polskich artystów. Zachęcamy zatem zarówno osoby prywatne, jak i przedsiębiorstwa do rozpoczęcia niezwykłej przygody, jaką jest kolekcjonowanie sztuki – powiedziała Kamila Bondar, prezes Fundacji Sztuki Polskiej ING.

W tym roku zwycięzcę wybierze jury w składzie:

Thiago de Paula Souza – współkurator 10-tego Berlin Biennale; Piotr Marzec – kolekcjoner sztuki współczesnej; Hanna Wróblewska – dyrektorka Zachęty Narodowej Galerii Sztuki; Kamila Bondar i Magdalena Kot-Szczepańska – zarząd Fundacji Sztuki Polskiej ING.

Z uwagi na Statut Fundacji oraz profil jej kolekcji pod uwagę brani będą wyłącznie polscy artyści, artystki bądź grupy artystyczne, których prace powstały po 1990 roku. Wybór zostanie ogłoszony w sobotę 22 września 2018 roku w mediach społecznościowych i na stronie internetowej Fundacji.

Fundacja Sztuki Polskiej ING została założona w 2000 roku żeby wspierać rozwój polskiej sztuki. Realizuje ten cel m.in. tworząc kolekcję sztuki współczesnej. Założeniem kolekcji jest prezentowanie najbardziej aktualnych zjawisk w sztuce najnowszej. Zbiór liczy dziś 174 prace i obejmuje malarstwo, fotografię, rysunek, wideo, rzeźbę i instalację powstałe po roku 1990. Poza dziełami uznanych artystek i artystów, znajdują się w nim także prace twórców młodszej generacji, urodzonych w latach 80. i 90. Fundatorami kolekcji są wszystkie spółki Grupy ING w Polsce.

Zbiór Fundacji jest jedną z nielicznych korporacyjnych kolekcji sztuki współczesnej w Polsce. Na co dzień jest eksponowany w budynkach Grupy ING oraz udostępniany na wystawy w muzeach i galeriach. Fundacja jest również inicjatorem i partnerem projektów artystycznych i edukacyjnych oraz wydawcą książek o sztuce. Aktywność Fundacji wpisuje się w światowy program mecenatu ING, który odgrywa istotną rolę w tworzeniu kultury organizacyjnej Grupy.

www.ingart.pl

facebook: fsping instagram:

ingpolishartfoundation

 

Warsaw Gallery Weekend 2018 Warszawskie galerie prywatne zapraszają na Warsaw Gallery Weekend, wiodący festiwal sztuki współczesnej w Europie Środkowo-Wschodniej. W 8. edycji wydarzenia, zaplanowanej na 21–23 września, udział weźmie aż 29 galerii wyłonionych przez radę programową w drodze otwartego, ogólnopolskiego naboru. Program tradycyjnie uzupełnią dyskusje, spotkania i oprowadzania kuratorskie.

www.warsawgalleryweekend.com