ING przybliża dzieciom sztukę współczesną

|Fundacja Sztuki Polskiej ING

Fundacja Sztuki Polskiej ING i Fundacja ING Dzieciom wspólnie zachęcają nauczycieli oraz pedagogówdo skorzystania z bezpłatnych egzemplarzy książki „Bałwan w lodówce”. Książce towarzyszą autorskie scenariusze, które pomogą wytłumaczyć dzieciom, czym jest sztuka współczesna.

Książka „Bałwan w lodówce" Łukasza Gorczycy z ilustracjami znanego rysownika komiksów Krzysztofa Gawronkiewicza to książka, w której sztuka współczesna została przedstawiona w sposób przystępny dla dzieci. Proste historie o Bartku i Matyldzie zachęcają do odkrywania artystycznego potencjału w codziennych sytuacjach i są doskonałym punktem wyjścia do rozmów o sztuce z odbiorcą w każdym wieku.

„Jako Fundacji zależy nam aby pokazać, że to, czym zajmują się współcześni artyści może być sposobem na poszerzenie wiedzy, źródłem przeżyć, a nawet wpłynąć na sposób w jaki patrzymy na świat. Dzieci odbierają sztukę w sposób bardzo naturalny, bo, tak jak mówi jedna z bohaterek książki, „Wszystkie dzieci są artystami, tylko niektóre później z tego wyrastają” – powiedziała Kamila Bondar, prezeska Fundacji Sztuki Polskiej ING. 

Nasza Fundacja od wielu lat upowszechnia biblioterapię, czyli terapię z wykorzystaniem odpowiednio przygotowanych tekstów, książek a także scenariuszy do pracy z dziećmi. Zależy nam na udostępnianiu publikacji, które wspierają rodziców i nauczycieli, a przede wszystkim najmłodszych czytelników w twórczym odkrywaniu świata - powiedziała Agata Tomaszewska, prezeska Fundacji ING Dzieciom.

Szkoły, biblioteki, świetlice oraz organizacje, które prowadzą zajęcia dla dzieci w wieku 6-12 lat mogą zamówić bezpłatne egzemplarze książki Łukasza Gorczycy „Bałwan w lodówce” wydanej przez Fundację Sztuki Polskiej ING. Dla chętnych przygotowano również scenariusze zawierające pomysły i propozycje prostych zajęć, które mogą być uzupełnieniem lektury. Proponowane scenariusze odwołują się do poszczególnych rozdziałów książki i twórczości opisanych w nich artystów. Mogą być pomocne w poznawaniu, rozumieniu i doświadczaniu sztuki przez dzieci.

Książka jest dostępna do wyczerpania zapasu. Aby ją otrzymać, wystarczy krótko umotywować swoją prośbę, podać dane do wysyłki oraz określić liczbę osób, dla których książka będzie dostępna.

Link do zamówienia książki znajduje się na stronie Fundacji ING Dzieciom, w sekcji Książki.