Polska u progu lepszej koniunktury

Wyniki finansowe i informacje biznesowe ,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Polska świetnie radzi sobie po kryzysie. Pod koniec przyszłego roku powinna osiągnąć potencjalne tempo wzrostu PKB, na 2012 r. ING prognozuje wzrost 4,6 procent. Jednak przypadek Bałkanów i krajów nadbałtyckich pokazuje, że nie ma co nadmiernie się spieszyć. Wzrost powinien być przede wszystkim trwały. Na korzyść Polski działa jej rosnąca wydajność, a co za tym idzie, konkurencyjność – to jedna z konkluzji jakie Mark Cliff, główny ekonomista Grupy ING, przedstawił podczas spotkania ING&Forbes Private Banking Congress.

„Unikamy podwójnego dna?” – taki tytuł nosiła prezentacja, którą zebranym na kongresie przedstawił Mark Cliffe - główny ekonomista Grupy ING. Jak pokazały zaprezentowane dane, popyt w naszym kraju sprzyja poprawie nie tylko na rynku pracy ale również niskiemu poziomowi zadłużenia. Powodzie stanowią obecnie tymczasowy czynnik pobudzający popyt o ok. 0,7-1,5% PKB w ciągu dwóch lat. Wpłyną jednak również na inflację – która siegnąć może ok. 3,5% - także poprzez wzrost cen żywności. Ze względu na wzrost zainteresowania inwestorów zagranicznych obligacjami o długim terminie wykupu można się także spodziewać obniżenia stóp ich dochodowości. Mark Cliffe podkreślił także, że w kontekście ogólnego osłabienia dolara, od połowy roku złoty znajduje się -  obok walut krajów wschodnioeuropejskich i dolara australijskiego - wśród liderów umocnienia. Zagranicznych inwestorów posiadających dużą ilość gotówki przyciąga do Polski trwały wzrost, niski poziom zadłużenia oraz procesy prywatyzacyjne. Co więcej – pomimo hossy na złotym Polska nadal pozostaje konkurencyjnym rynkiem, czemu sprzyjał gwałtowny wzrost wydajności pracy.

W trakcie spotkania przedstawiono wyniki badań zrealizowanych przez Instytut Badawczy Millward Brown SMG KRC w lipcu i sierpniu 2010 r. na zlecenie redakcji FORBES i ING Banku Śląskiego. Zaobserwowano powszechne przekonanie, że w Polsce wpływ kryzysu na sferę realnej gospodarki nie był aż tak dotkliwy, zwłaszcza w porównaniu do innych krajów regionu. Wśród badanych inwestorów przeważał optymizm w myśleniu o przyszłych inwestycjach, choć jednocześnie odczuwalna byłą niepewność co do faktycznej stabilności gospodarki. Badania pokazały również, że  w dzisiejszych czasach klienci pragną w większym stopniu posiadać głębszą  wiedzę o produktach w jakie inwestują a także oczekują większej kontroli nad przebiegiem inwestycji. Kryzys zmienił także podejście do instytucji finansowych - inwestorów wciąż cechuje  ograniczone zaufanie do instytucji finansowych, pomimo faktu, że  rok 2010 przyniósł pozytywne zmiany w tej kwestii w stosunku do roku ubiegłego. Doświadczenia poprzednich lat wpłynęły także na wyraźną zmianę postaw inwestycyjnych m.in.: wzrost świadomości i wiedzy nt. produktów finansowych i związanego z nimi ryzyka, przypomnienie o podstawowych mechanizmach rynkowych oraz konieczność  uwzględniania okresu dekoniunktury w strategiach inwestycyjnych.

Gościem honorowym „Kanapy Forbesa” był profesor Grzegorz Kołodko, który udzielił wywiadu Redaktorowi Naczelnemu miesięcznika Forbes – Kazimierzowi Krupie.