Ankieta ING: Ceny paliw zmieniają nawyki kierowców

Ankiety i badania,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

2011 rok był ciężki dla polskich kierowców. Ze względu na rosnące ceny paliw wiele osób zaczęło się zastanawiać ile kosztuje jeżdżenie samochodem. Z ankiety ING wynika, że korzystanie z auta w okresie ostatnich 12 miesięcy ograniczył co drugi kierowca.

Z powodu rosnących cen paliw, 58% kierowców jeżdżących prywatnymi samochodami przyznało, że w okresie ostatnich 12 miesięcy ograniczyło jazdę samochodem. Co dwudziesty (5%) przesiadł się na komunikację miejską, a co trzeci (36%) nie zareagował na wzrost cen paliw i zamierza jeździć samochodem tak długo jak będzie go na to stać.

”Czy

O reakcję na rosnące ceny paliw pytaliśmy również w ubiegłym roku – w kwietniu  53% respondentów przyznało, że rzadziej jeździ autem, a 4% zadeklarowało, że pomyśli o ograniczeniu lub rezygnacji z samochodu jeśli ceny wzrosną o kolejne 10%. Gdy pytanie powtórzyliśmy w styczniu tego roku (w międzyczasie paliwa podrożały o ok. 10%) na ograniczenie jazdy samochodem wskazało już 55% badanych. W porównaniu z kwietniem odsetek osób, które zamierzają jeździć samochodem bez względu na cenę paliwa spadł z 16% do 13%.

Ankieta

 

Jak wynika z naszej ankiety, silny wzrost cen paliw zmienił nawyki znacznej części polskich kierowców i zmusił ich do refleksji. Dla części jeżdżenie autem do pracy może już być mniej atrakcyjne niż jazda transportem publicznym, nawet jeśli do rachunku włączymy komfort i czas podróży. Średnio na przesiadkę do komunikacji miejskiej zdecydowało się 6% kierowców jeżdżących prywatnymi samochodami. Zauważyliśmy duże zróżnicowanie między miastami, które badaliśmy -  najwyższy odsetek osób, które z powodu cen paliw przesiadły się do transportu publicznego był w Warszawie, gdzie wyniósł aż 15%, oraz Krakowie (13%). Dla porównania w Szczecinie i Katowicach na taki ruch zdecydowało się 5% kierowców. Łódź i Wrocław osiągnęły 7-8% a Trójmiasto 11%. Uchwycone przez nas różnice pokryły się z odczuciami organizatorów transportu i przewoźników, z którymi rozmawialiśmy.

Ankieta została przeprowadzona w dniach 18 – 27 stycznia br.  wśród klientów ING Banku Śląskiego korzystających z systemu bankowości internetowej ING BankOnLine. Na oba zadane pytania uzyskaliśmy 68 902  odpowiedzi ("Czy w okresie ostatnich 12 miesięcy ograniczyłeś lub zrezygnowałeś z jazdy samochodem" - 50 710 odpowiedzi; "Jaka cena paliwa skłoniłaby Cię do znacznego ograniczenia lub zrezygnowania z jazdy samochodem?" 17 382 odpowiedzi).

Grzegorz Ogonek


Zespół ekonomistów ING Banku Śląskiego

Mateusz Szczurek, Rafał Benecki i Grzegorz Ogonek

22 820 46 98
mateusz.szczurek@ingbank.plrafal.benecki@ingbank.plgrzegorz.ogonek@ingbank.pl

Materiały do pobrania