1 mln zł od ING na rozwiązania wspierające zrównoważoną konsumpcję i produkcję

Technologie i innowacje,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Ruszyła druga edycja Programu Grantowego ING skierowanego do start-upów i młodych naukowców. Bank przeznaczy 1 mln zł na najlepsze rozwiązania wspierające zrównoważoną konsumpcję i produkcję. Zgłoszenia można wysyłać do 15 października 2022 r.

– W pierwszej edycji Programu Grantowego ING, która wystartowała wiosną, aż 197 start-upów i młodych naukowców odpowiedziało na nasze wyzwanie. Poszukiwaliśmy rozwiązań, które wpłyną na poprawę efektywności energetycznej, zwiększą wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, czy pomogą w walce z zanieczyszczeniem powietrza. Tak duży odzew pokazał jak wiele fantastycznych innowacji powstaje na polskim rynku. Uważamy, że warto je wspierać i promować, bo są one realną szansą na zmianę. Wiele ciekawych pomysłów ze względu na brak wsparcia finansowego lub merytorycznego po prostu nie ma szansy na rozwój. Szkoda by było, gdyby z tego powodu jakieś przełomowe rozwiązanie nie ujrzało światła dziennego – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego. 

W tej edycji konkursu zostaną wyłonione najbardziej innowacyjne rozwiązania, które odpowiadają na wyzwanie: Jak możemy zapewnić zrównoważoną konsumpcję i produkcję?  Bank poszukuje rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, obniżą poziom generowania odpadów i pomogą zmniejszyć ilość marnowanej żywności.

Najlepsze rozwiązania zgłoszone do konkursu otrzymają granty na dalszy rozwój projektów. Za pierwsze miejsce jest to 400 tys. zł, za drugie miejsce 300 tys. zł, a za trzecie miejsce 150 tys. zł. Przewidziana jest też możliwość przyznania nagród dodatkowych o łącznej wartości 150 tys. zł.

–  Wspieramy innowacje z zakresu zrównoważonego rozwoju poprzez granty na dalszy rozwój projektów. Oprócz tego zapewniamy wsparcie doświadczonych mentorów, możliwość nawiązania kontaktów biznesowych z wybranymi klientami banku i szeroką promocję, co szczególnie docenili zwycięzcy pierwszej edycji Programu. Dzięki tym działaniom najlepsze zespoły dostają wiatru w żagle – zyskują rozpoznawalność, nowych klientów czy inwestorów. Pokazując eko innowacje chcemy zachęcać do bycia przedsiębiorczym i podejmowania inicjatywy. Chcemy również inspirować do wprowadzania zmian dobrych dla planety i transformowania biznesów na bardziej zrównoważone środowiskowo – powiedziała Małgorzata Jarczyk-Zuber, Chief ESG Innovation Officer ING Banku Śląskiego.

Wyboru najlepszych rozwiązań dokona kapituła konkursu złożona z przedstawicieli ING Banku Śląskiego, świata biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych. Ogłoszenie finalistów nastąpi 31 października. Zwycięzcy wyłonieni zostaną 1 grudnia podczas gali finałowej.

Rozwiązania można zgłaszać przez formularz online dostępny na stronie www.ing.pl/programgrantowy. Znajduje się tam również regulamin konkursu oraz szczegółowe informacje.

Przypomnijmy, że w połowie 2021 roku ING Bank Śląski ogłosił Deklarację Ekologiczną w której zapowiedział, że przeznaczy 5,3 mld zł na sfinansowanie odnawialnych źródeł energii i projektów proekologicznych oraz utworzy program grantowy dla start-upów i młodych naukowców na realizację projektów w obszarze zrównoważonego rozwoju z rocznym budżetem 2 mln zł.

Bank mocno stawia na działania edukacyjne. W latach 2021-2023 wspólnie z partnerami zewnętrznymi zrealizuje także program edukacyjny na temat zmian klimatu dla kilkuset szkół podstawowych. ING Bank Śląski będzie dalej aktywnie wspierał wolontariat pracowniczy poprzez utworzenie specjalnego eko-funduszu „Moje środowisko” o wartości 300 tys. PLN rocznie. Dzięki temu pracownicy będą mogli realizować projekty ekologiczne na rzecz lokalnych społeczności.

ING posiada w swojej ofercie szeroki wachlarz produktów kredytowych, wspierających rozwiązania ekologiczne. Oferta przeznaczona jest zarówno dla osób prywatnych, jak i przedsiębiorstw. Niedawno w ofercie pojawił się kredyt inwestycyjny wspierający zrównoważony rozwój, z marżą 0% w pierwszym okresie inwestycji, skierowany do szerokiego grona średnich i dużych firm.

Więcej o strategii ESG i działaniach banku można znaleźć na stronie www.ing.pl/esg

 

Materiały do pobrania