ING po raz drugi przekazał 1 mln zł na granty dla start-upów i młodych naukowców

Akcje marketingowe i promocje , CSR,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

ING ogłosił zwycięzców drugiej edycji Programu Grantowego skierowanego do start-upów i młodych naukowców. Bank tym razem poszukiwał rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, obniżą poziom generowania odpadów i pomogą zmniejszyć ilość marnowanej żywności. Najlepsze pomysły otrzymały łącznie 1 mln zł na dalszy rozwój.

W tej edycji kapituła konkursu wyłoniła najbardziej innowacyjne rozwiązania, które odpowiadały na wyzwanie: Jak możemy zapewnić zrównoważoną konsumpcję i produkcję?

Nagroda główna - 400 tys. zł trafiła do Ecobean, który daje drugie życie fusom z kawy. Start-up skupia się na dekarbonizacji całego łańcucha wartości kawy, od zielonej logistyki, zeroemisyjnej biorafinerii po ekologiczne i użyteczne surowce i produkty. Na miejscu drugim znalazło się rozwiązanie zgłoszone przez ZNIKA - kompostowalne opakowania ze zrównoważonych materiałów, a jego autorzy otrzymali 300 tys. zł. Pomysłem, który spotkał się również z dużym uznaniem kapituły było zgłoszenie Bio2materials i otrzymało grant  w wysokości 150 tys. zł za technologię wytwarzania skór organicznych, bazujących na pulpie jabłkowej. Dodatkowo, kapituła przyznała nagrodę specjalną o wartości 100 tys. zł dla MyEgg,  za roślinny zamiennik jaja kurzego. Po raz pierwszy przyznano również nagrodę publiczności w wysokości 50 tys. zł i trafiła ona do twórców Uzyj.to - internetowej platformy wymiany materiałów budowlanych i wykończeniowych z drugiej ręki.

– Nadmierna produkcja i konsumpcja stanowi jedno z poważniejszych wyzwań współczesnego świata. Dlatego w drugiej edycji Programu Grantowego ING chcieliśmy poszukać rozwiązań, które zapewnią zrównoważone łańcuchy dostaw, zredukują poziom generowanych odpadów czy ilość marnowanej żywności. Start-upy i młodzi naukowcy dostrzegli, że temat ekologii to nie tylko idea, ale również biznes. Na rynku pojawia się coraz więcej takich przełomowych, innowacyjnych rozwiązań. Uważamy, że warto je wspierać i promować, bo są one realną szansą na zmianę – powiedziała Joanna Erdman, wiceprezes Zarządu ING Banku Śląskiego. 

Wyboru najlepszych rozwiązań, spośród 155 nadesłanych zgłoszeń, dokonała kapituła złożona z przedstawicieli ING Banku Śląskiego, świata biznesu, nauki oraz organizacji pozarządowych. 2. edycja konkursu została rozstrzygnięta podczas gali finałowej, która odbyła się 1 grudnia br. Całe wydarzenie można obejrzeć na platformie YouTube.

Zwycięzcy, poza nagrodami finansowymi, mają możliwość nawiązania kontaktu z inwestorami i firmami z portfolio ING oraz udziału w indywidualnym mentoringu, dopasowanym do potrzeb prowadzonego przez nich projektu. Mogą również liczyć na promocję w mediach.

W pierwszej edycji Programu, która wystartowała wiosną, bank poszukiwał rozwiązań promujących efektywność energetyczną, odnawialne źródła energii, czy pomagających w walce z zanieczyszczeniem powietrza.

W połowie 2021 roku ING Bank Śląski ogłosił Deklarację Ekologiczną, w której zapowiedział, że przeznaczy 5,3 mld zł na sfinansowanie odnawialnych źródeł energii i projektów proekologicznych oraz utworzy program grantowy dla start-upów i młodych naukowców na realizację projektów w obszarze zrównoważonego rozwoju z rocznym budżetem 2 mln zł.

Więcej informacji o Programie Grantowym ING znajduje się na stronie https://www.ing.pl/o-banku/esg/program-grantowy-edycja-2

 

Materiały do pobrania