Ankieta ING: Popularne (choć drogie) dziedziczenie emerytur

Ankiety i badania,
|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Przygniatająca większość ankietowanych Klientów ING opowiada się za dziedziczeniem emerytur wypłacanych z drugiego filara systemu emerytalnego. Nie wiadomo jednak czy odsetek ten nie zmniejszyłby się po przedstawieniu szczegółowych wyliczeń wysokości emerytury w różnych opcjach. 

Mówi się, że najlepsze rzeczy w życiu są za darmo. Emerytura nie jest raczej najlepszą rzeczą w życiu, na pewno też nie jest za darmo. Stąd też wybór za i przeciw dziedziczeniu wypłat z drugiego filara nie jest wcale tak prosty, jak można by się spodziewać patrząc na wyniki najnowszej ankiety przeprowadzonej wśród Klientów ING. Z badania wynika, że aż 96% ankietowanych chce systemu dziedziczenia wypłat emerytury.

Od początku działania zreformowanego systemu emerytalnego jasne było, że kapitał zbierany ze składek na drugi filar i przechowywany w Otwartych Funduszach Emerytalnych będzie dziedziczony. Sporo kontrowersji budzi jednak kwestia wypłat emerytur. Z jednej strony, kontynuacja wypłat emerytur jest bardzo ważna w przypadku, w którym tylko jeden ze współmałżonków pracował. Z drugiej strony, emerytura wypłacana przez czas dłuższy niż wynosi oczekiwany czas życia musi być mniejsza. W zamian za 10-letni okres gwarantowanej wypłaty emerytury, spaść musi ona o około 15% w stosunku do emerytury „jednoosobowej”. Przy gwarantowanej wypłacie emerytury dla współmałżonka przez 20 lat po śmierci ubezpieczonego kwota spada już o około 40%. Te wyliczenia pokazują jak ważna jest nie tylko możliwość wyboru sposobu wypłacania emerytury, ale także dokładne jego przemyślenie.W ankiecie przeprowadzonej przez ING wzięło udział 7,5 tys. klientów banku.

Główny Ekonomista ING Banku Śląskiego

Mateusz Szczurek

T   22 820 46 98  
E   mateusz.szczurek@ingbank.pl

 

Materiały do pobrania