„Kosmita” z ING w kolejnym wydaniu

|Fundacja ING Dzieciom

ING Bank Śląski zdecydował się na dodruk książki "Kosmita" poruszającej problem autyzmu. Książka, od I wydania w 2008 roku, nieprzerwanie cieszy się ogromnym zainteresowaniem.

Zdecydowaliśmy się na dodruk książki w związku z licznymi zapytaniami ze strony zainteresowanych tematem rodziców, nauczycieli, psychologów. Pomimo, iż wersja elektroniczna jest dostępna na naszej stronie www, wersja papierowa okazuje się być niezbędnym narzędziem pracy z dziećmi autystycznymi. Od 2008 roku, rozdaliśmy już 17 tys. książek. Aktualny nakład obejmuje 3,5 tys. egzemplarzy – powiedziała Joanna Warmuz, odpowiedzialna za działania CSR w obszarze społecznym w ING Banku Śląskim.

"Kosmita", tytułowy bohater książki, jest dzieckiem autystycznym, którego pojawienie się na świecie jest wyzwaniem dla całej rodziny, a zwłaszcza dla jego dziesięcioletniej siostry Oli. Z Kacperkiem trudno jest bowiem nawiązać kontakt, choć on widzi i czuje tylko nie potrafi o tym opowiedzieć…

"Kosmita", to unikatowa i ważna pozycja na rynku, doceniana zarówno przez czytelników jak i fachowców. Książka w krótkim czasie od wydania w 2008 roku, została wpisana na złotą listę Fundacji ABC XXI wieku "Cała Polska czyta dzieciom" oraz nominowana do nagrody w konkursie Polskiej Sekcji IBBY "Książka Roku 2009". W 2012 roku, została laureatem plebiscytu na "10 najważniejszych książek dekady", z okazji 10-lecia kampanii "Cała Polska czyta dzieciom". Doczekała się również adaptacji teatralnej, która w marcu 2010 roku otrzymała Nagrodę Artystyczną "Złota Maska" w kategorii "Rola w teatrach lalkowych". Spektakl "Kosmita", poruszający problem autyzmu, w reżyserii Dariusza Wiktorowicza, z muzyką Mateusza Pospieszalskiego, wystawiany był na deskach Teatru Dzieci Zagłębia im. Jana Dormana w Będzinie.

Książka "Kosmita" powstała, jako narzędzie programu biblioterapeutycznego ING Banku Śląskiego "W towarzystwie lwa", podobnie jak jej poprzedniczka - książka "Lucjan, Lew jakiego nie było". Autorką obydwu pozycji jest uznana pisarka dla dzieci Roksana Jędrzejewska – Wróbel.

"Lucjan, Lew jakiego nie było" (2005) – książka powstała z myślą o dzieciach hospitalizowanych na oddziałach onkologii i hematologii. Historia bohaterów, Lwa Lucjana i małej Hani, pomaga chorym dzieciom zaakceptować okoliczności, w których się znalazły, wyeliminować stany napięcia i stresu oraz zredukować lęki. Książka wspiera również rodziców i psychologów w dokonywaniu zmian w sferze emocjonalnej chorych dzieci.

"Kosmita" (2008) – książka adresowana do rodzeństwa i rodzin dzieci autystycznych. Historia bohaterów wspiera rodzinę w zderzeniu z chorobą a także pokazuje, jakie jest bogactwo postrzegania świata dzięki tolerancji. Narratorem opowieści jest Ola, która niecierpliwie czeka na pojawienie się braciszka. Kiedy rodzi się Kacperek świat Oli wywraca się do góry nogami a w jej słowniku pojawia się nowe pojęcie – AUTYZM. Książka oparta jest o rzeczywiste doświadczenia i przeżycia dzieci autystycznych i ich rodzeństw - podopiecznych Fundacji Synapsis, z której terapeutami autorka konsultowała fabułę na poszczególnych etapach jej powstawania.

Książki można otrzymać wysyłając maila, z prośbą i uzasadnieniem, na adres kosmita@ingbank.pl