Komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.


Liberalizacja rynku energii jednak później?

URE zaprzeczało wczoraj informacjom telewizyjnym, że liberalizacja rynku energii (planowana na styczeń) może zostać odłożona w czasie. Sprawa wygląda jednak kontrowersyjnie – kwestia nie była bardzo rozgłoszona w mediach, do tego opóźnianie podwyżek cen energii może być kłopotliwe nie tylko dla sektora energetycznego i koniecznych w nim inwestycji, ale również dla strategii wejścia do strefy euro. Szybkie podwyżki oznaczają mniejszą inflację w 2010 roku i łatwiejsze spełnienie celu Maastricht. Zapowiadane są za to znaczące podwyżki cen ogrzewania w związku z drożejącym węglem.

Notowania PO rosną – efekt wchodzenia do EWGiW?

W ciągu ostatnich dwóch tygodni PO zyskało 10pkt poparcia, osiągając 58%, zaś PiS straciło 6pkt (24%). PSL ma 4%, SLD zaś 6% według najnowszego sondażu PBS DGA w dzisiejszej GW – czyżby zadecydowało poparcie dla wejścia do strefy euro?

Dziś koniec negocjacji nad emeryturami pomostowymi

Dziś rząd skończyć ma negocjacje w sprawie emerytur pomostowych. Grozi, że jeśli złagodzona wersja ustawy (uprawniająca 280tys pracowników do wcześniejszych emerytur) nie zostanie zaakceptowana przez związki zawodowe, w życie wejdzie wersja pierwotna (30tys uprawnionych). Jest to bardzo specyficzna reforma, gdyż brak działań powoduje jej przeprowadzenie – od przyszłego roku tracą prawa do wcześniejszych emerytur wszyscy (z wyjątkiem górników).

Sprzedaż detaliczna poniżej oczekiwań

7,7% r/r to ciągle nieźle, ale jeśli nie zobaczymy poprawy w następnych miesiącach, powinniśmy zacząć się bać spowolnienia. Sprzedaż detaliczna zwolniła z 14,3% w lipcu do 7,7% w sierpniu, poniżej naszych (11,6) i rynkowych (12,4%) oczekiwań. Nie jest to powód do paniki, ale też po słabych danych z przemysłu potwierdza się, że spowolnienie przestaje być domeną obaw i badań koniunktury, a zaczyna być realnym problemem. Spowalniająca sprzedaż dziwi szczególnie – dochody ludności rosną (fundusz płac rośnie realnie w 3kw o około 10%), spada ryzyko utraty pracy (bezrobocie znów obniżyło się z 9,4 do 9,3%). Liczymy na to, że sprzedaż i konsumpcja utrzymają się na solidnym poziomie w następnych kwartałach – powinny być w końcu najpóźniej dotknięte przez spowolnienie gospodarcze na świecie i przez mocnego złotego. Jeśli tak się nie stanie, konieczne będą znaczniejsze rewizje prognoz wzrostu gospodarczego.


Mateusz Szczurek Rafał Benecki Grzegorz Ogonek
022 820 4698 022 820 4696 022 820 4608

Mateusz.Szczurek@ingbank.pl

Rafal.Benecki@ingbank.pl Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl