Dziennik ekonomiczny ING: Płace w gospodarce wzrosły o 4,4%r/r w 2kw

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Płace w gospodarce wzrosły o 4,4%r/r w 2kw

Opierając się na badaniu ankietowym przedsiębiorstw przeprowadzanym przez NBP a zawierającym m.in. pytanie o plany co do wynagrodzeń zakładaliśmy, że płace w całej gospodarce mogły w 2kw wzrosnąć o ok. 3%r/r. W tym czasie w samych przedsiębiorstwach odnotowano wzrost o 3,5%r/r. W faktycznych danych pokazanych wczoraj przez GUS zobaczyliśmy spadek o 3,3%kw/kw co wciąż daje względnie solidny wynik 4,4%r/r, po 6,8% w 1kw. Sektor przedsiębiorstw zdążył już w tym czasie dojść do spadków w płacach realnych.

Co to znaczy: Dane o płacach w 2kw naszym zdaniem mają lekko pozytywny wydźwięk w kontekście możliwości osiągnięcia przez polską gospodarkę dodatniego wzrostu w 2kw.

W skrócie

Dziś dane o bilansie płatniczym za czerwiec


Dostosowanie do kryzysu po stronie importu okazało sie być (na szczęście dla Polski) zdecydowanie większe niż po stronie eksportu co doprowadziło do utrzymania wzrostu gospodarczego powyżej zera w okresie, gdy recesji doświadczały inne gospodarki europejskie. Pomoc ze strony eksportu netto była też pokaźna w 2kw. Dane za czerwiec, zamykające wynik drugiego kwartału powinny przynieść dodatnie saldo na rachunku obrotów bieżących a być może również w bilansie handlowym. Wczoraj GUS podał swoje szacunki dla handlu zagranicznego w pierwszym półroczu z większym deficytem w handlu zagranicznym niż sugerują miesięczne szacunki NBP, oba zestawy są jednak sporządzane według różnych metod.

FOMC zapewne nie dokona dziś zmian w polityce pieniężnej

Fed dostał od ostatniego posiedzenia dużo pozytywnych danych, jednak nie uważamy (i zakładamy, że podobne obawy może mieć FOMC), aby sprawa rychłego nadejścia ożywienia w USA była przesądzona. Wzrosty stóp będą jeszcze naszym zdaniem długo blokowane bardzo niską inflacją. Uważamy w związku z tym, że Fed wstrzyma się jeszcze z podawaniem szczegółów co do sposobu wychodzenia z działań antykryzysowych, takich jak zakupy obligacji rządowych czy programu TALF.

Strategia rynkowa

Dziś aukcja 5-cio letnich papierów, ministerstwo oferuje do 3,5mld PS0414. Wczorajsza zapowiedź wcześniejszego wykupu bonów skarbowych traktujemy jako chwyt PR-owy – aukcje ostatnich dni pokazują, że ministerstwo finansów finansuje się „do oporu”, wypełniając cały popyt odpowiednio zwiększonymi ofertami. Dziś jednak gigantyczny popyt nie jest wcale zagwarantowany – wraz ze słabszym złotym, obawami o kolejną dewaluację w Rosji skłonność do zakupów papierów skarbowych w Polsce może być ograniczona, stąd też ostateczna podaż może być tym razem bliższa 2,5mld zł.

Warto jednak wspomnieć, że jednym z powodów osłabienia złotego mogą być obawy o bardziej jastrzębi komunikat FOMC dziś wieczorem. Nie oczekujemy zaostrzenia wymowy Fed, stąd może się zdarzyć, że straty złotego zahamują, bądź zostaną odwrócone jutro rano.


Zespół analiz makroekonomicznych

 

Mateusz Szczurek

Rafał Benecki

Grzegorz Ogonek

022 820 4698

022 820 4696

022 820 4608

Mateusz.Szczurek@ingbank.pl

Rafal.Benecki@ingbank.pl

Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl