Komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego:
Wynik produkcji przemysłowej może zmobilizować RPP do działania. Spodziewamy się spadku produkcji -8,2%r/r
Dzisiaj poznamy listopadowy wynik produkcji przemysłowej i spodziewamy się, że dane będą tak słabe (-8,2%r/r), iż nie da się ich zbyć powołując się na efekt różnicy w dniach roboczych (odpowiedzialna według naszych szacunków za ok. 4 pkt. proc. wyniku). Po październikowym odczycie pokazującym stagnację (0,2%r/r) przyszła pora na ujawnienie się pogorszenia w koniunkturze i to na skalę przekraczającą oczekiwania (mediana oczekiwań znajduje się w przedziale -5%r/r do -6%r/r). Naszą dramatyczną prognozę oparliśmy na obserwacji zachowania wskaźnika wyprzedzającego PMI, który w listopadowym odczycie ustanowił drugi raz z rzędu rekord słabości (a dane te zbierane są od połowy 1998).
W sumie dane z tego tygodnia powinny zmobilizować RPP do działania. Inflacja stoi nieco powyżej górnej granicy pasma dopuszczalnych wahań wokół celu inflacyjnego (a ta za grudzień spadnie znacznie poniżej wraz z 10-proc obniżkami cen paliw), a realny spadek produkcji (widoczny nawet po korekcie związanej z dniami roboczymi) pomoże przełamać obawy Rady, że jednorazowy ruch większy niż 25pb będzie w jakiś sposób niepożądany (albo jako przyznanie się RPP do spóźnienia się z cięciami albo jako wyraz, że kondycja i perspektywy gospodarki są gorsze niż dotychczas sądzono). W oczach rynków obniżka tylko o 25pb będzie zapewne przyjęta z rozczarowaniem.
Co to znaczy: Słaba produkcja powinna popchnąć RPP do działania (spodziewamy się obniżki o 50pb).
Strategia rynkowa
Wyhamowanie deprecjacji
EUR/PLN nadal pnie się do góry, ale obroty zaczęły rosnąć i powoli pojawia się również większy popyt na złotego. 4,15/€ ciągle może być testowane na fixingu, ale prawdopodobny jest ruch w dół w stronę 4,05 na koniec tygodnia.
Aukcja 5-cio i 10-cio letnich obligacji zakończyła się sukcesem, ministerstwo sprzedało aż 4,3mld zł papierów, a i tak wieczorem zobaczyliśmy umocnienie na długim końcu krzywej dochodowości. Zapowiadające się słabe dane z przemysłu i szanse na większą obniżkę stóp zachęcają do zakupu papierów skarbowych.
Co to znaczy: Przed nami chwila oddechu na rynku walutowym, papiery skarbowe mocniej
Zespół analiz makroekonomicznych
Mateusz Szczurek | Rafał Benecki | Grzegorz Ogonek |
022 820 4698 | 022 820 4696 | 022 820 4608 |
Rafal.Benecki@ingbank.pl | Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl |