Dzisiaj dane z rynku pracy w USA

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego:

Dzisiaj dane z rynku pracy w USA

Przewidywanie zmian liczby nowych miejsc pracy w USA (payrolls) jest jak zwykle loterią. Wcześniejszy konsensus kształtował się w okolicach spadku o 485tys., ale po bardzo słabym raporcie ADP zbliżył się do  oczekiwań grupy ING na poziomie -750tys. ING oczekuje, że stopa bezrobocia wzrosła do 7,1% wobec 6,7% w listopadzie.

Co to znaczy: Kolejne słabe dane z USA, ale dane z Europy (wczoraj indeksy nastrojów z Eurolandu, dzisiaj zapewne słaba produkcja z Niemiec) i innych dużych gospodarek powodują, że obawy o głęboką recesję poza USA szybko rosną.

Strategia rynkowa

Dalsze rozszerzenie spreadu 2/10y, przed aukcja 20-latek presja na długi koniec wciąż możliwa

Duża podaż dwulatek nieco schłodziła nastroje na krótkim końcu i krótkoterminowo możliwa jest realizacja zysków. Naszym zdaniem jednak jest to wciąż najbardziej atrakcyjny fragment polskiej krzywej, tym bardziej że według naszych zweryfikowanych prognoz RPP może agresywnie ciąć stopy w tym roku (zakładamy do 2,5% z obecnych 5%, większość obniżek będzie skumulowane w 1 połowie roku). Przed aukcją 20-latek w najbliższą środę (możliwa podaż 1-2 mld PLN, MinFin zapewne konsultował się z potencjalnymi klientami na ten segment krzywej i raczej podaż będzie dostosowana do ich popytu, aby zminimalizować ryzyko nieudanej aukcji) możliwa jest dalsza presja na dłuższy koniec krzywej, który wczoraj dotykała także papierów 5-10 letnich.

Złoty ustabilizował się powyżej 4,00/€. Dzisiejsze dane z rynku pracy w USA będą jednym z ważnych elementów, który wpłynie na nastawienia do ryzyka, kondycję giełd i pozycję walut wschodzących. Nie spodziewamy się dobrych informacji (spadek o 750 tys wobec konsensusu wyliczanego jeszcze przez słabym indeksem ADP -485tys, teraz zapewne już niżej), ale wiele z negatywnych informacji już jest wycenione. Niemniej jednak wskaźniki napływające spoza USA (np. wczorajsze indeksy nastrojów z Eurolandu wskazujące na spadek PKB -1,5%QoQann.) działają w kierunku dalszych rewizji w dół oczekiwań wobec wzrostu, co nie sprzyja rynkom ryzykownych aktywów. Złoty w najbliższym czasie powinien utrzymywać się poniżej szczytów słabości z grudnia, których przebicia się jednak nie spodziewamy.

Co to znaczy: Spodziewamy się słabych danych z rynku pracy w USA, oczekiwania są negatywne (a konsensus zapewne zbliżył się do bardzo pesymistycznych szacunków ING), ale słabe dane makro napływające z innych gospodarek nie sprzyjają poprawie nastawienia do ryzyka. Krótki koniec krzywej obligacji wciąż atrakcyjny (ewentualną korektę warto wykorzystać do kupowania), długi koniec będzie pod presją przed aukcja w przyszłym tygodniu.

 


 

Zespół analiz makroekonomicznych  

Mateusz Szczurek Rafał Benecki Grzegorz Ogonek
022 820 4698 022 820 4696 022 820 4608

Mateusz.Szczurek@ingbank.pl

Rafal.Benecki@ingbank.pl Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl