Dziś wstępne szacunki PKB za 2008 rok

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego:

Dziś wstępne szacunki PKB za 2008 rok

Spodziewamy się, że w 2008 roku gospodarka osiągnęła wzrost 4,8% wobec 6,7% w 2007. Obliczona na podstawie rocznego wyniku stopa wzrostu w 4kw może wynieść 2,7%r/r przy 4,8% jeszcze w 3kw08. Możliwe, że inwestycje odnotowały w ostatnim kwartale ubiegłego roku spadek rzędu 1-2% oraz doszło do spowolnienia tempa wzrostu konsumpcji prywatnej z 5% do 3-3,5%. Wydatki publiczne powinny być silne z uwagi na przyspieszenie absorpcji funduszy unijnych na koniec roku a szybkie tłumienie importu mogło doprowadzić do osiągnięcia pozytywnego wkładu do wzrostu przez eksport netto.

Co to znaczy: Ujawnienie szybkiego spowolnienia w 4kw08 powinno wzmocnić działania RPP, które według nas skumulowane będą w krótkim okresie.

RPP rozważa obniżki stopy depozytowej oraz stopy rezerwy obowiązkowej

Na podstawie wypowiedzi członków RPP, można zakładać, że rozważane są obniżki stopy depozytowej i stopy rezerwy obowiązkowej. Takie działania mogłyby częściowo przywrócić płynność w sektorze bankowym. Obecnie niektóre duże banki wypłacają duże odsetki na depozytach konsumentów i muszą równocześnie utrzymywać wysokie rezerwy gotówkowe po stawce depozytowej NBP. Obniżenie stopy rezerwy obowiązkowej (teraz 3,5%) może dodatkowo zwiększyć płynność banków, nie tylko tych, które wstrzymują się od udzielania pożyczek na rynku międzybankowym.

RPP może wykonać głębsze i wcześniejsze cięcie stopy depozytowej, a co do rezerwy obowiązkowej zakładamy raczej stopniową redukcję.

Co to znaczy: Obniżka stopy depozytowej i stopy rezerwy obowiązkowej dałyby by silny pozytywny bodziec dla rynku długu co ułatwiłoby rządowi zaspokojenie potrzeb pożyczkowych w sytuacji wysokiego już zaangażowania sektora bankowego w obligacje.

W skrócie

  • Fed oczywiście utrzymał stopy bez zmian (0-0,25%), ale powiedział niewiele więcej odnośnie możliwości skupowania UST i papierów hipotecznych w USA, raczej podtrzymując gotowość do użycia tych instrumentów w razie potrzeby (zapewne w oczekiwaniu na rozwój innych elementów planu antykryzysowego przygotywywanego przez nową administrację – wczoraj Senat przegłosował możliwości uruchomienia środków na pakiet stymulowania fiskalnego przez rząd USA oraz pojawiła się publicznie koncepcja banku skupującego od banków „toksyczne aktywa”).
  • MFW podwyższył zaś swoje szacunki strat jakie sektor bankowy poniesie w związku z kryzysem oraz stwierdził w swoim półrocznym raporcie, że gospodarka strefy euro może w tym roku zanotować większy spadek PKB niż USA (!) oraz stwierdził, że kryzys i mniejsza dostępność kredytu dla gospodarek wschodzących mogą szczególnie uderzyć region EMEA obejmujący m.in. naszą część Europy.

Strategia rynkowa

Czekając na podaże papierów na luty

Na rynku papierów, po decyzji RPP nastąpiła niewielka realizacja zysków, ale głównie dotyczyła ona dłuższego końca gdzie rentowności papierów wzrosły o 3-5pb, zwiększając tym samym spread 2/10. Najbliższe dane makroekonomiczne w tym dzisiejsze szacunki PKB wskazujące na szybkie lądowanie gospodarki w 4kw oraz poniedziałkowa prognoza inflacji MinFin będą korzystne dla rynku papierów, niemniej jednak większe znaczenie mogą mieć informacje z MinFin dotyczące podaży papierów na luty (zaplanowano dwie aukcje 2 lub 5-latki oraz 10 lub 20-latki). Po bardzo wysokiej ofercie w styczniu rynek został mocno dociążony papierami (sprzedano 10.7mld PLN (!) łącznie z przetargiem zamiany, a płatności z wykupów i kuponów wyniosły około 2,3mld PLN), w lutym podaże powinny być niższe. Inną korzystna dla rynku papierów informacją są także zapowiedzi obniżki stopy depozytowej NBP oraz rezerwy obowiazkowej.

Złoty wciąż waha się poniżej 3,40/€. Ocieplenie na giełdach jakie zapanowało po informacjach z USA pomoże powstrzymać złotego od osłabienia powyżej tego poziomu.

Co to znaczy: Spodziewamy się stabilizacji rynku papierów przed informacją o podażach na luty, chociaż dzisiejsze PKB, poniedziałkowa prognoza inflacji oraz zapowiedzi obniżki stopy depozytowej NBP oraz rezerwy obowiązkowej to pozytywne informacje dla rynku długu.

 


 

Zespół analiz makroekonomicznych    

Mateusz Szczurek Rafał Benecki Grzegorz Ogonek
022 820 4698 022 820 4696 022 820 4608

Mateusz.Szczurek@ingbank.pl

Rafal.Benecki@ingbank.pl Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl