Plan Geithnera rozczarował

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego:

Plan Geithnera rozczarował

Tim Geithner przedstawił plan pomocowy – rynki negatywnie zareagowały na ogólniki.
 
Sekretarz Skarbu Tim Geithner przedstwił wczoraj plan pomocowy rządu USA, który opiera się na czterech punktach:

  • Utworzenie funduszu stabilności finansowej, przez który dokonywane będą dokapitalizowania banków
  • Skupem toksycznych aktywów ma się zająć specjalny fundusz inwestycyjny utworzony przy współudziale środków prywatnych.
  • Rozszerzenie skali działalności pożyczkowej oraz przyjmowanie szerszej klasy aktywów jao zabezpieczenie
  • Pomoc w spłacaniu kredytów hipotecznych – szczegóły maja być podane w najbliższych tygodniach.

Rynki najwyraźniej liczyły na coś bardziej szczegółowego i giełdy na świecie dotknęła fala osłabienia. Założenia planu w części dotyczącej sektora bankowego wskazują, że pomoc może być "mniej bezwarunkowa" a udział kapitału prywatnego w skupowaniu toksycznych aktywów może pociągnąc wymuszenie urealnienia ich wyceny.

W skrócie

W styczniu sprzedaż samochodów spadła 33,6%r/r wobec 26,1%r/r w grudniu potwierdzając oczekiwania na spadek produkcji przemysłowej głębszy niż 10%r/r.

Strategia rynkowa

Wczoraj rynki walutowy i obligacji były stabilne. Duża korekta giełd w USA (S&P500 -4,9%) po opublikowaniu planu pomocowego przez sekretarza skarbu USA Geithnera i nieco mniejsze spadki na innych rynkach akcji spowodowały dużo słabsze otwarcie dzisiaj (€/PLN na poziomie 4,53 vs 4,45 wczoraj na zamknięciu). Na rynku papierów wczoraj widoczne były tylko ruchy w segmencie 10-lat, gdzie polskie fundusze sprzedawały papiery. Rynek jest „dociążony” wysokimi podażami z początku roku, co skutkuje niewielką płynnością obrotów. Dzisiaj możliwe jest niewielkie osłabienie papierów w ślad za powiewem awersji do ryzyka z rynków zewnętrznych. Niemniej jednak głęboka korekta giełdy w USA była zasługą nieracjonalnie wysokich oczekiwań wobec planu pomocowego, podczas gdy dane makroekonomiczne z ostatnich dni (w ub. tygodniu) pokazały pierwsze sygnały stabilizacji (lepszy PMI i IFO w Europie oraz ISM w USA), co powinno mieć większy wpływ na nastawienie do ryzyka niż rozczarowanie i niespełnione oczekiwania planem pomocowym. Nie spodziewamy się, aby osłabienie złotego było kontynuowane, podobnie papiery powinny być stabilne w oczekiwaniu na najbliższe dane makro.

Co to znaczy: Rozczarowanie planem pomocowym w USA oraz korekta giełd nie powinna pociągnąć głębszych spadków walut wschodzących i złotego w najbliższym czasie.


Zespół analiz makroekonomicznych     

Mateusz Szczurek Rafał Benecki Grzegorz Ogonek
022 820 4698 022 820 4696 022 820 4608

Mateusz.Szczurek@ingbank.pl

Rafal.Benecki@ingbank.pl Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl