Komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego
Ten tydzień
Nie bójmy się kursu
Spodziewamy się, że RPP obniży stopę referencyjną o 25pb w tym tygodniu, choć ostateczna decyzja może w dużej mierze zależeć od tego jak ocenione (w kategoriach trwałości) zostało marcowe umocnienie złotego. Wciąż jednak w wypowiedziach słychać o zbyt niskiej względem stanu i perspektyw gospodarki wycenie naszej waluty. Niektórzy członkowie wciąż wiążą lutową falę osłabienia z dużymi (względem zwykłych działań Rady, a nie tego co robiły inne banki centralne) cięciami z grudnia i stycznia, tym samym nawet najmniejsza możliwa obniżka o 25pb napotka opory. Uważamy, że najbardziej trafną diagnozę przedstawił Andrzej Sławiński, który stwierdził, że: cięcia to nie przyczyna spadku złotego, ale przyczyna (albo jedna z przyczyn) spekulacji na spadki złotego.Naszym zdaniem konsensus w RPP ukształtuje sie na poziomie obniżki o 25pb. Komunikat będzie utrzymywał pesymistyczny obraz perspektyw wzrostu oraz niewielkie zagrożenia inflacyjne, ale czynnikiem ograniczającym możliwość bardziej agresywnych działań Rady jest wlaśnie słaby kurs.
Naszym zdaniem nieprzyjemny wydźwięk lutowych danych z rynku pracy (którego potwierdzenie powinno nadejść we wtorek przy publikacji stopy bezrobocia) powinien pomóc Radzie skupić się na obecnych potrzebach gospodarki. Roczna stopa wzrostu sprzedaży detalicznej mogła spaść poniżej zera w lutym, a z poprzednim takim zdarzeniem mieliśmy doczynienia na wiosnę 2005 (choć był to jedynie efekt niezwykle podwyższonej wejściem do UE bazy statystycznej). Lepszy od oczekiwań rynkowych (-16,6%r/r) a bliski naszym (-14,4%) wynik produkcji przemysłowej (-14,3%) wciąż oznacza, że to trudne czasy dla przedsiębiorstw i jako taki przemawia na rzecz kontynuacji cięć. Z kolei lutowy wyskok indeksu cen producentów PPI zapewne będzie wskazywany przez jastrzębi jako przejaw zagrożenia jakie kreuje słabość złotego, jednak ani nie powinien przenieść się na CPI ani wpłynąć na wynik głosowania w tym tygodniu.
Co to znaczy: Dyskusja odnośnie wpływu stóp na kurs określi skalę obniżki, spodziewamy się cięcia o 25pb. Naszym zdaniem najbardziej trafną diagnozę przedstawił Andrzej Sławiński, który stwierdził, że: cięcia to nie przyczyna spadku złotego, ale powód (albo jeden z powodów) do spekulacji na osłabienie złotego. RPP od dłuższego czasu rozważa głębszą (od stopy referencyjnej) obniżkę stopy depozytowej oraz cięcie stopy rezerwy obowiązkowej, ale wypowiedzi z ostatniego miesiąca wskazują na niechętne podejście szczególnie do obniżki tej drugiej stopy.
W skrócie
W 4kw wynik finansowy netto dużych przedsiębiorstw był negatywny (PLN-690.8mn), głównie poprzez stratę finansową (na kursie)
W 4kw wynik finansowy netto dużych przedsiębiorstw był negatywny i wyniósł PLN-690.8mld. Wynik finansowy brutto był bliski zeru i złożyła się na to strata finansowa (głównie za sprawą strat na kursie), która wyniosła 16,4mld PLN,. Ta razem z niewielką stratą na pozostałej działalności operacyjnej (-832mn PLN) pochłonęła 17.7mld zysku na podstawowej działalności. Na początku 2009 roku można spodziewać się utrzymania wysokiej straty finansowej, co oprócz szybszego niż pod koniec 2008 roku pogorszenia wyniku na podstawowej działalności będzie negatywnie ważyć na dochodach z CIT oraz obniży zyski Skarbu Państwa z dywidendy (element finansowania deficytu).
Inflacja bazowa prezentuje słabnącą presję popytową
NBP opublikował szacunki inflacji bazowej za styczeń i luty (wg. nowego koszyka). Preferowany przez NBP wskaźnik inflacji po wyłączeniu żywności i energii wyniósł w styczniu i lutym 2,2%r/r oraz 2,37%r/r odpowiednio wobec 2,8%r/r przed końcem roku. Spadki inflacji bazowej na początku roku są zasługą spowalniającej inflacji cen usług rynkowych (ważny element pchający CPI i inflację bazową w 2008 roku w górę oraz wolniejszej inflacji cen towarów). Wpływ kursu może spowodować ustabilizowanie lub nawet niewielki wzrost inflacji bazowej w 1poł09, ale przy znaczącej negatywnej luce popytowej spadek inflacji bazowej jest tylko kwestią czasu i nie jest to obecnie większe zmartwienie dla RPP.
Wywiad wiceprezesa i pełnomocnika NBP w sprawie przyjęcia euro
Strategia rynkowa
Dzisiaj €/PLN otwiera się na poziomie zbliżonym do piątkowego zamknięcia. Informacja o rezygnacji premiera Węgier tylko na otwarciu osłabiła forinta, który odrobił już straty (nie mamy pewności czy na trwałe), ale to miało niewielki wpływa na złotego. Dla utrwalenia umocnienia złotego ważne jest przełamanie poziomu 4,47/€ w perspektywie najbliższych dni.
Zespół analiz makroekonomicznych
Mateusz Szczurek | Rafał Benecki | Grzegorz Ogonek |
022 820 4698 | 022 820 4696 | 022 820 4608 |