Dzisiaj decyzja RPP

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego:

Dzisiaj decyzja RPP. Spodziewamy się obniżki o 25pb, nie ma pewności czy RPP zdecyduje się na cięcie stopy depozytowej i rezerwy obowiązkowej

Spodziewamy się, że RPP obniży stopę referencyjną o 25pb i będzie to konsensus pomiędzy zwolennikami głębszych cięć i tych członków przykładających więcej uwagi do slabnącego wzrostu a tą częścią Rady, która „trzyma się” niepewności kursowej jako argumentu przeciw głębszych cięciom stóp. Uważamy, że najbardziej trafną diagnozę i prawdopdobnie konsensus w RPP odnośnie kursu przedstawił Andrzej Sławiński, który stwierdził, że: cięcia to nie realna przyczyna spadku złotego, ale przyczyna (albo jedna z przyczyn) mogących zachęcać do spekulacji na spadki złotego.

Komunikat będzie utrzymywał pesymistyczny obraz perspektyw wzrostu oraz niewielkie zagrożenia inflacyjne, ale czynnikiem ograniczającym możliwość bardziej agresywnych działań Rady jest właśnie słaby kurs.

Obniżka stopy depozytowej i rezerwy obowiązkowej to od dłuższego czasu dyskutowany przez RPP i oczekiwany przez rynek element niekonwencjonalnego rozluźnienia polityki pieniężnej. Wypowiedzi sprzed posiedzenia wskazują, że wciąż może być problem z osiągnięciem konsensusu w tej sprawie.

Argumentem przeciw redukcji stopy rezerwy obowiązkowej może być to, iż RPP uważa, że nie brak płynności jest problemem, ale potrzeba dokapitalizowania banków, to zaś było możliwe dzięki polityce KNF, która wymusiła zatrzymanie dywidendy i brak jej wypłaty na początku 2009 roku.

Obniżka stopy depozytowej może zaś dalej zwiększyć juz wysoką operacyjną nadpłynność w sektorze. Chociaż nie można wykluczyć, że RPP i NBP zdecyduje się na krok mający na celu przywrócenie wiodącej roli stopy referencyjnej a nie depozytowej. Głębsza obniżka stopy depozytowej może zniechęcić do lokowania nadpłynności po stopie depozytowej w NBP a bardziej aktywne regulowanie płynności emisjami bonów NBP może przywrócić przywiązanie stopy O/N do referencyjnej a nie depozytowej. Niemniej jednak kwestia stopy rezerwy obowiązkowej oraz depoztytowej jest wielowątkowa i komunikacja ze strony RPP nie pozwala na jasne określenia stanowiska całej Rady w tej sprawie (np. prof. Filar i prezes Skrzpek mówili o gotowości do cięcia stopy rezerwy, ale prof. Czekaj i Sławiński znacznie ostrożniej podchodzili do tej kwestii), dlatego też uważamy ten element posiedzenia RPP jako niepewny.

Co to znaczy: Spodziewamy się obniżki o 25pb, nie ma pewności czy RPP zdecyduje się na cięcie stopy depozytowej i rezerwy obowiązkowej. Wypowiedzi przedstawicieli RPP wskazują na nieco większą skłonność do głębszego cięcia stopy depozytowej niż obniżki rezerwy obowiązkowej, chociaż odnośnie tej pierwszej zdecydowanie wypowiadał się tylko prof. Noga.

Słaba sprzedaż detaliczna

Sprzedaż spadła w ujęciu nominalnym 1,6%r/r wobec niewielkiego wzrostu o 1,3%r/r w styczniu i średniej dynamiki na poziomie 5,7%r/r w 4kw. Spowolnienia sprzedaży jest więc znaczące i to pomimo ożywienia handlu przygranicznego. Czynnikiem, który działa na niekorzyść jest bardzo wysoka baza z roku poprzedniego oraz szybkie pogorszenie oczekiwań widoczne w badaniach nastrojów konsumentów, jak i spadająca dynamika dochodów.

Niemniej jednak historia z 2001 roku i 4kw08 pokazuje, że wydatki na usługi są bardziej stabilne niż zakupy towarów, w konsekwencji spowolnienie konsumpcji nie będzie tak głębokie jak wskazują dane o sprzedaży. Naszym zdaniem w 1kw jest szansa na wzrost konsumpcji o około 3% wobec 5,1%r/r w 4kw08. Bez takiej konsumpcji dynamika PKB byłaby jeszcze słabsza w 1kw09 (spodziewamy się dynamiki PKB bliskiej 0%r/r w 1kw09).

Co to znaczy: Dane o sprzedaży argumentem za obniżką stóp.

Strategia rynkowa

Wtorek był kolejnym dniem umocnienienia na rynku papierów, o 5-10pb wzdłuż krzywej, w tym na długim końcu. Podobne tendencje widoczne są na innych wschodzących rynkach długu. Przypisujemy to ogólnej poprawie nastawienia do ryzykownych aktywów oraz przekonaniu, że wiele lokalnych rynków obligacji prezentuje atrakcyjne wyceny papierów, które możliwej są do wykorzystania po zmniejszeniu ryzyka kursowego (premia polskich dwulatek do stopy referencyjnej jest równa, a w przypadku 10 lat nawet o 50pb wyższa od tej z października 2008, tzn. okresu, kiedy miało miejsce przełamanie spadków na polskim rynku długu i rozpoczęło się jego umocnienie).

OIS i FRA wyceniają już cięcia o 50pb (chociaż w obecnych warunkach niemal braku płynności na MM powyżej O/N podchodzimy ostrożnie do tych wskazań), więc potencjalnie możliwe jest realizacja zysków, ale nie powinna być znacząca zważywszy na powyższy paragraf. Sytuacja na długim końcu silnie zależy też od zachowania waluty i ogólnego nastawienia do ryzyka, krótkie papiery zaś będą wrażliwe na decyzje o stopie depozytowej i rezerwie obowiązkowej.

Złoty ponownie otworzył się słabiej, po części odzwierciedla to schłodzenie sentymentu na giełdach wczoraj, po nadmiernej pozytywnej reakcji na plan przedstawiony przez Geithnera oraz niepokoje polityczne w regionie (po weekendowej dymisji premiera Węgier-chociaż sprzedanej rynkom jako sposób na znalezienie poparcia dla większej restrykcyjności budżetu - wczoraj upadł czeski rząd).


 

Zespół analiz makroekonomicznych 

Mateusz Szczurek

Rafał Benecki

Grzegorz Ogonek

022 820 4698

022 820 4696

022 820 4608

Mateusz.Szczurek@ingbank.pl

Rafal.Benecki@ingbank.pl

Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl