Mocniejsza produkcja dzięki świętom i poprawie zamówień

|ING BANK ŚLĄSKI S.A.

Komentarz ekonomistów ING Banku Śląskiego:

Mocniejsza produkcja dzięki świętom i poprawie zamówień

Spadek marcowej produkcji wyniósł jedynie 2% r/r wobec naszych prognoz na poziomie -5% i medianie rynkowej -6,5%. Poprawa (jakich czasów dożyliśmy, jeśli 2% spadku jest widoczną poprawą!) po spadkach rzędu 14-15% w pierwszych dwóch miesiącach roku wynika w pewnej mierze z braku świąt Wielkanocnych w marcu tego roku, ale po poprawieniu o efekt dni roboczych spadek i tak jest mniejszy niż poprzednio (-10,2 wobec -12,4% r/r w lutym). Najwyraźniej słabszy złoty i poprawa w sektorze samochodowym zaczynają przynosić pewne efekty. Także wskaźniki wyprzedzające, takie jak PMI zaczynają stabilizować się, wraz ze wskaźnikami dotyczącymi zamówień i wykorzystania pieniędzy z UE. Trudno jednak oczekiwać aby wynik niepoprawiony o liczbę dni roboczych miał być lepszy niż -10% w nadchodzącym miesiącu – przeszkodzą w tym nie tylko święta, ale i ciąg dalszy zmniejszania zapasów. Ten ostatni czynnik mógł spowodować, że PKB za 1kw wyniesie mniej niż 1% które wynikałoby z pobieżnego zsumowania dostępnych danych za 1kw.

Co to znaczy: Nieco mocniejsza produkcja utwierdza w oczekiwaniu przerwy w obniżkach w kwietniu, szczególnie po poniedziałkowej wypowiedzi Stanisława Owsiaka

Andrzej Sławiński w Gazecie Prawnej

W GP wywiad Andrzeja Sławińskiego. Warto zacytować poniższe:

Czy spadek krótkoterminowych stóp rynkowych nie ogranicza skuteczności kontroli NBP nad wysokością krótkoterminowych stóp procentowych?

- W części taka jest cena udzielania pomocy płynnościowej bankom. W strefie euro krótkoterminowe rynkowe stopy także spadły do poziomu zbliżonego do stopy depozytowej. Podobnie jednak jak EBC, nie chcemy nadmiernie osłabiać naszego wpływu na rynkowe stopy procentowe. Nieumiarkowane zwiększanie i tak występującego nadmiaru krótkoterminowej płynności stwarzałoby niepotrzebnie ryzyko zbytniego osłabienia wpływu NBP na rynkowe stopy procentowe. Od początku staramy się pomagać bankom, ale dostosowujemy zmiany w naszej polityce i sekwencję ich wprowadzania do rzeczywistych potrzeb banków.

A czy obniżka stopy rezerwy obowiązkowej jest w katalogu tych zmian?

- Jest, ale jest na nią jeszcze zbyt wcześnie.

A radykalna obniżka stopy depozytowej?

- To także leży w obszarze zmian, o których dyskutujemy.


 

Zespół analiz makroekonomicznych

Mateusz Szczurek

Rafał Benecki

Grzegorz Ogonek

022 820 4698

022 820 4696

022 820 4608

Mateusz.Szczurek@ingbank.pl

Rafal.Benecki@ingbank.pl

Grzegorz.Ogonek@ingbank.pl

Materiały do pobrania